„Počet zákazníků, kteří mají zájem o koupi zbraně na svou vlastní obranu, ať už pro skryté nošení nebo ji mají doma, se rozhodně zvyšuje," potvrzuje majitel petřvaldského obchodu a e-shopu se zbraněmi Jiří Běhal.

Důvod? Podle Běhala rozhodně společenská situace, obavy o vlastní bezpečnost, ale také uprchlická krize.

„Lidé cítí, že se budou moci adekvátně bránit. Říkají, že stoprocentně nevěří ozbrojeným složkám, chtějí mít jistotu, že by v případě potřeby dokázali ochránit sebe, své rodiny a majetek," dodává Běhal.

Podobnou zkušenost má i spolumajitel karvinské prodejny se zbraněmi a střelivem Lumír Moravec.

„Takový vrchol v prodejnosti byl minulý rok. Ceny od dodavatelů jdou stále nahoru a zájem přesto pořád je," říká Moravec a dodává, že hlavním důvodem, proč se lidé vyzbrojují, je určitě kriminalita.

A lidé nechtějí spoléhat jen na zbraně, ale také sami na sebe. Velkému zájmu se za poslední rok těší také kurzy sebeobrany.

„Nejvíce k nám chodí lidé, kteří mají přes třicet let, už mají rodiny. A ti se na bezpečnostní situaci dívají jinak. Jejich přístup navazuje na to, jak vnímají potencionální hrozbu, vysvětluje Radim Sládek, instruktor umění Krav maga, které je zaměřeno na sebeobranu.

Psycholožka Monika Madziová říká:

Pocit bezpečí zbraně nepřinesou

Větší počet zbraní mezi lidmi je odrazem událostí poslední doby. Podle psycholožky Moniky Madziové více zbraní mezi lidmi pocit bezpečí přinášet nebude, spíše naopak.

Nárůst počtu žadatelů o zbrojní průkaz je způsoben také obavami lidí o svou bezpečnost. Co tyto obavy způsobuje?

Události, které nám média přinášejí, určitě podněcují potřebu ochránit sebe i své nejbližší. Lidé můžou mít pocit, že jsou bezmocní vůči tomu, co se ve společnosti a aktuálně i v Evropě děje a někteří mají potřebu být připraveni. Jisté obavy jsou na místě.

Proč se lidé vyzbrojují?

Vlastnit zbraň dává některým lidem pocit bezpečí. Určitě jsou osoby, které tento fakt dobře zvážily a plně si uvědomují, proč se vyzbrojují. Zároveň si myslím, že většina lidi nemá v sobě jasno, zda by opravdu byli schopni zbraň použít. Myslím, že s tímto faktem by byli konfrontováni až v situaci osobního ohrožení. V situaci ohrožení nejednáme racionálně, často na to není ani čas, takže samotný člověk může být překvapen vlastní reakcí.

Měli by lidé vlastnící zbrojní průkaz projít psychologickými testy?

Lidé, kteří chtějí vlastnit zbraň, by se měli podrobit psychologickým testům a být vyšetření psychiatrem. Určitě by se měli hlouběji zamyslet nad důvodem, proč chtějí zbraň vlastnit, co je k tomu vede, zda se cítí být v ohrožení, zda jsou připraveni mít zbraň, zda také zvažují, že by ji použili, v jaké situaci by to bylo? Psychologické testy nebo vyšetření některým lidem neumožní zbraň vlastnit, ale určitě budou osoby, které testy projdou a nebudou schopny adekvátního chování v situaci rizika.

Je podle vás trend většího počtu zbraní mezi lidmi nebezpečný?

Z mého pohledu je tento trend opravdu nebezpečný. Osoby, které by nikdy o zbrani neuvažovaly, zjistí, že kamarád má zbraň, soused má zbraň, někdo další o tom uvažuje, a sami nad tím začnou přemýšlet. Přeci nemohou být bez zbraně, když ji mají skoro všichni. Co kdyby se něco stalo a oni by se nemohli bránit? Takže taky musí mít zbraň. A tak se počet vyzbrojených může navyšovat. Ale myslím, že pocit bezpečí to přinášet nebude, ba naopak.