A třeba takový Bohumín jde ještě dál. Jak Deníku řekl místostarosta Igor Bruzl, je možné, že doplatek nedají nikomu. Rozhodovat o tom budou v pondělí.

Příští týden budou prvních 50 žádostí posuzovat také orlovští radní.

Někomu ano, jinému ne

Například v Havířově už se ale hlasovalo. Rada vydala 65 kladných a 17 záporných stanovisek.

„Hlavní podmínkou je trvalé bydliště v Havířově. Příště bude rada posuzovat i délku trvalého pobytu, stejně tak záznamy přestupků žadatelů," uvedla mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

A jak radní zdůvodnili neudělení doplatku pro oněch 17 žadatelů?

„Zákon nám nařizuje řešit v prvé řadě situaci obyvatel Havířova. Lidé, kteří neobdrželi kladné vyjádření, se mohou obrátit na sociální odbor v místě svého trvalého bydliště. Pokud se ale samozřejmě obrátí na naše pracovníky, ti jim neodmítnou poskytnout základní sociální poradenství," doplnila mluvčí.

Jen jedna ubytovna

Podobně nekompromisní jsou také v Českém Těšíně. „Podle našich zásad rada města uděluje souhlas pouze občanům s trvalým pobytem na území města Český Těšín. Tento souhlas je jen pro ubytovnu Mašinka s kapacitou dvacet lůžek. Nechceme, aby v našem městě vznikaly další ubytovny a stahovali se nám sem problémoví lidé z jiných měst. Souhlas je udělován na půl roku, což má být pro tyto lidi motivací řešit svou životní situaci a najít si jiné bydlení. Pokud se jim to nepovede, mohou požádat o doplatek znovu," uvedla místostarostka Gabriela Hřebačková.

Během května Českotěšínští řešili 12 žádostí týkajících se 15 lidí, z toho dva neměli trvalý pobyt na území města. Radní udělili nesouhlas těmto dvěma občanům a těm město nabídlo ubytování v noclehárně Bethel, kde nemusí mít souhlas s doplatkem na bydlení.

Prvních 15 žádostí posuzovali také v Karviné. A stejně tak zde dostali „ano" jen lidé s trvalým bydlištěm na území města, a to na půl roku. Všichni, kdo doplatek obdrží, v něj pak po půl roce mohou doufat jen v případě, že nebudou mít vůči městu žádný dluh. Karvinskou radu čeká v dalších týdnech posuzování dalších okolo dvou set žádostí.

Místostarosta Bohumína Igor Bruzl o doplatcích na bydlení říká:

Možná je nedostane nikdo

První jednání rady o žádostech doplatků na bydlení čeká bohumínské radní v pondělí. Ti už ale dříve deklarovali, že tyto peníze „nepřiklepnou" ani jedné žádosti, a je možné, že to tak také dopadne.

Většina měst okresu Karviná, kde už zasedání proběhla, řeší situaci tak, že souhlas udělují jen lidem, kteří tam mají trvalé bydliště. Vím, že nelze předjímat rozhodnutí rady v Bohumíně, přesto se vás jako jednoho z tamních radních ptám, jaký je váš názor na tento způsob rozhodování?

Já také nechci předjímat výsledek jednání rady, ale předpokládám, že souhlasy s vyplácením doplatku na bydlení poskytovat nebudeme žádné. Víme, že na stole máme 124 žádostí, které zahrnují 210 společně posuzovaných osob. Většina těch, kteří bydlí na ubytovnách a žádají výplatu této dávky, už město požádala i o mimořádné přidělení bytu. Mměsto nyní intenzivní zjišťuje, kdo jsou tito žadatelé a proč se dostali do této situace. Důležitou roli bude hrát i bytová komise, která dává radě doporučení k mimořádnému přidělení bytu. Bytová komise ale už na svém minulém jednání deklarovala, že se nebude zabývat žádostmi těch, kteří k datu 1. května 2015 byli dlužníky vůči městu nebo se do Bohumína přistěhovali odjinud. Šanci na získání sociálního bytu zřejmě tak dostane opravdu jen ten, kdo bude spolupracovat s našimi úředníky sociálního odboru, v minulosti se neproviňoval proti veřejnému pořádku, platil vše řádně, jak měl, a podobně.

Bohumín byl prvním městem v okrese a potažmo možná také vůbec v České republice, které se k problematice postavilo velmi otevřeně a nebálo se tuto záležitost otevřeně kritizovat a seznámit se svým postojem i novináře. Činíte v této věci i nějaké další kroky, například v oblasti komunikace s ministerstvem a podobně, aby v této oblasti nastal kýžený obrat a místní samosprávy měly spíše větší pravomoce a možnosti tuto problematiku lépe řešit?

Myslím si, že ta situace nemusela dojít až do tohoto kritického okamžiku. Jsme v kontaktu se zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí, kdy jsme se například společně s náměstkyní MPSV účastnili v minulém týdnu schůzky, iniciované náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje, na které jsme formulovali a vysvětlili naše postoje. Pracovníci ministerstva si dobře uvědomují vážnost situace a hledají rychle nějaké řešení, které ale není snadné. Pracuje se na tom teď intenzivně, je to problém na úrovni státu, ne jen města.

Modelová situace: město nedá souhlas s doplatkem, dotyčný z ubytovny odchází, protože na ni nemá, následně odmítá náhradní ubytování, nabízené městem. Nemáte obavy, že by taková rozhodnutí mohla v celém okrese zvýšit počty lidí bez domova, nebo některé z nich dokonce „povzbudit" například ke kriminální činnosti, aby si nakonec peníze na bydlení opatřili takto? Ptám se, protože právě Bohumín již dříve deklaroval, že souhlasy dávat nebude, aby poukázal na nedokonalost tohoto systému…

Největším problémem těchto lidí je, že nemají práci. Řada mých přátel, spolužáků a známých se ocitla po skončení studia v obdobné situaci, ale prostě opustili rodiny a vyrazili do regionů, kde se práce shání snadněji. Drtivá většina z nich byla úspěšná. To by třeba mohlo být i vodítko pro lidi z ubytoven. Ať se vydají za prací. Evropská unie věnuje velké peníze na inkluzi, jejímž cílem je rovnoměrné začleňování těchto lidí v tíživé sociální situaci do regionů. Teď to vidíme i na obdobné situaci uprchlíků ze Sýrie, apod. Možná nastala ta chvíle i u nás, aby se sociálně slabí rozdělili rovnoměrně po republice a s jejich problémy se nepotýkal jen náš region, severní Čechy a pár dalších, ale řešily se komplexně.