Vlastníci bytů, například město Havířov, které vlastní přes sedm tisíc bytů, ale též společnost RPG Byty, se předhánějí v nabídkách a odměnách za to, že půjdete bydlet právě k nim.

„Dlouhodobě volných máme něco málo přes sto bytů, a to v lokalitách Šumbark a Prostřední Suchá. Právě v zájmu obsazení bytů v těch částech schválila městská rada škálu motivačních benefitů, které můžeme zájemcům nabídnout. Po určitou dobu mohou například za pětipokojový byt platit nájemné pouze za tři pokoje," řekl Deníku Martin Cyž, náměstek ředitele Městské realitní agentury, která v Havířově spravuje městský bytový fond.

Dodal, že u menších bytů nájemníci nemusí platit za jeden pokoj. „Snažíme se také pětipokojové byty rozdělovat na menší, ne u všech to ale je stavebně možné. O benefity je mezi žadateli zájem. Právě díky těmto zvýhodněním se nyní podařilo dva pětipokojové byty obsadit," dodal Cyž.

Obdobnou strategii uplatňuje vůči nájemníkům i společnost RPG, která na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko- -Místecku vlastní přes 40 tisíc bytů. „Zájem je především o menší byty velikosti 1+1 a 2+1. Na tuto poptávku reagujeme mimo jiné tím, že tam, kde je to technicky možné, rozdělujeme stavebně velké byty 4+1 nebo 5+1 na dva menší. Takto jsme rozdělili již více než stovku bytů a všechny touto cestou nově vzniklé menší byty byly obratem pronajaty," vysvětlil mluvčí společnosti Petr Handl.

Velké výkyvy v počtu nájemců prý nepociťují. „V Havířově i v Karviné je situace v obsazování bytů naší společnosti v meziročním srovnání stabilizovaná," řekl mluvčí RPG.

Dodal, že také tato společnost má pro zájemce o bydlení připraveny podpůrné programy, například pro mladé začínající rodiny, studenty či seniory.

„Dlouhodobě také platí, že nájemníky bytů si pečlivě vybíráme a raději necháme některé byty delší dobu neobsazené, než abychom je za každou cenu pronajali komukoli. Tímto postupem se snažíme předcházet tomu, aby se do našich bytů stěhovali problémoví nájemníci," dodal Petr Handl.