Dopravce od nedělní úpravy jízdních řádů zavedl zastávky takzvaně na znamení.

„Všechny nově zavedené zastávky ‚na znamení' se nacházejí v okrajových částech měst Karviná, Orlová a Havířov a obce Těrlicko. Opatření platí po celý den a pro všechny autobusové linky, které na zastávce zastavují. Zastávky jsou v jízdním řádu označeny poznámkou ‚x zastávka na znamení' a na označníku červeným textem ‚NA ZNAMENÍ'," píše v informačním manuálu uvedené změny dopravního systému KODIS jeho jednatel Aleš Stejskal.

Zastávky „na znamení" jsou zavedeny v okrajových částech Karviné, Orlové, Havířova a Těrlicka a je jich celkem šestadvacet.

Stejskal dodal, že s tímto opatřením přišel dopravce, vycházel ze zkušeností z Ostravy. Je-li cestující ve voze a chce na zastávce vystoupit, musí řidiči včas před zastávkou signalizovat řidiči přání zastavit stisknutím tlačítka „Znamení k řidiči" nebo jedním dlouhým stisknutím tlačítka „STOP", popřípadě stisknutím „Předvolby otevírání dveří".

Při čekání na zastávce by měl být člověk vidět. „Autobus zastaví na zastávce, pokud se v prostoru zastávky viditelně nachází alespoň jedna osoba nebo již na zastávce stojí jiné vozidlo," vysvětlil Stejskal.

Kompletní seznam nově zavedených zastávek „na znamení" je v oblastních knižních jízdních řádech ODIS, popř. na www.karvinskydenik.cz

Od 11. prosince 2016 budou do ODIS zařazeny všechny linky MHD v Karviné, jedná se o linky č. 511 520. V rámci tarifní zóny ODIS č. 5 tedy bude možné v Karviné využívat veškeré příměstské a nově i městské autobusové linky a také vlaky v úseku Louky nad Olší Dětmarovice.

Na Českotěšínsku začal od neděle 11. prosince jezdit nový dopravce ČSAD Havířov, který bude provozovat 18 linek (č. 731 754), a to výhradně nízkopodlažními klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG.

„Cestující, kteří dosud jezdili na karty vydávané společností Veolia (Arriva) nebo ČSAD Karviná, si ovšem budou muset vyřídit nové čipové karty ODISky," upozorňuje jednatel KODIS Aleš Stejskal.