Účast vystavovatelů nebyla tak velká jako před covidem, méně přivezli zejména slepic a holubů. Členové místní organizace Českého svazu chovatelů (ČSCH) to vysvětlují jako přirozený trend: chovatelů totiž ubývá nejen na Karvinsku.

„Starší odcházejí a mladá krev většinou chybí. Je to ale zapříčiněno také zvyšováním cen krmiv. Když si vezmete, že kdysi stál metrák pšenice pět stovek a dnes víc než jednou tolik, tak je to celkem jasné,“ říká Pavel Walach, předseda okresní organizace Karviná.

V Českém Těšíně se bude opět hrát divadlo.
V Těšíně se bude hrát pod širým nebem, začíná Divadelní festival nad řekou

Ještě před pěti lety bylo v okrese osm chovatelských organizací. Všechny ale postupně utlumují svou činnost, nepořádají výstavy. „Skončili už chovatelé v Petřvaldu, Rychvaldu, Skřečoni, Pudlově nebo Doubravě,“ vyjmenovává bývalý předseda ČSCH v Dolní Lutyni, dnes řadový člen, Jiří Trombik.

Podle předsedy okresní organizace je prognóza taková, že zůstanou dva tři spolky. Ten v Dolní Lutyni a třeba v Těrlicku nebo Orlové. „V naší dolnolutyňské organizaci máme asi pětatřicet členů, ale z toho je aktivních tak patnáct,“ říká Walach.

Stonava bude připravovat v části Dolany lokalitu pro výstavbu rodinných domů.
Stonava chce připravit pozemky pro novou výstavbu

Předseda okresu je ale odhodlán ve své činnosti pokračovat. „Na příští rok opět plánujeme výstavu, pokud se tedy něco zásadního nestane. Víme, že členů našich organizací ubývá, ale já věřím, že se situace otočí k lepšímu,“ dodává s optimismem.