Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chrámy zvou lidi na atraktivní večerní prohlídku

Karvinsko - Jako noc plnou nenucenosti a lehkosti, ale zároveň i citlivosti a hloubky popisují organizátoři Noc kostelů, která se v pátek koná v několika zemích Evropy.

28.5.2015 4
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

K akci, která sdružuje kostely a modlitebny devíti různých křesťanských církví, se připojily i duchovní objekty na Karvinsku a nabídnou pestrý program. Návštěvníci se mohou těšit na komentované prohlídky, koncerty, vysvětlení různých tradic, program pro děti, ale třeba také ochutnávku mešního vína či klášterního piva.

„Chceme ukázat, že naše dveře jsou otevřené. Navíc mám pocit, že ten večer a tma mají takové větší kouzlo. Lidé, kteří přijdou, uvidí, že předsudky vůči církvi jsou opravdu zbytečné a že církev je především partner, který má společnosti co předat," vysvětlil orlovský farář Rafał Józef Wala.

Koncert i výhled z věže

V Karviné bude program probíhat od 18 hodin, kdy se jak v kostele Povýšení svatého Kříže, tak i v kostele svatého Marka přítomní dozvědí zajímavé informace o historii daného kostela, následovat bude v kostele Povýšení svatého Kříže výstup na věž ke zvonům, koncert komorního sboru, návštěvníci si budou moci prohlédnout liturgické předměty i středověké nástěnné malby.

V kostele svatého Marka se bude od 20 hodin konat koncert současné křesťanské hudby a k vidění budou historická liturgická roucha.

V evangelickém kostele v Orlové začíná program v 17.55 hodin slavnostním zvoněním. Následovat bude hra pro děti a rodiče s hlavním tématem výročí smrti mistra Jana Husa a chybět nebude ani koncert žáků základní umělecké školy, komentovaná prohlídka. Návštěvníci si budou moci také užít čajovnu v kostele či výstavu o historii místa.

V kostele Narození Panny Marie program začne mší svatou v 17 hodin a zajímavostí v programu je prohlídka kostela pro děti s průvodcem panem farářem Rafałem Józefem Walou , která začne v 19 hodin.

„Ukážeme dětem zajímavá místa a na konci dostanou takový speciální časopis, ve kterém bude také přiložena soutěž," doplnil Wala.

Od 20.30 hodin je na programu víno v bibli s vysvětlením jeho významu, ale také koštem mešního vína. V Husově domě v Orlové bude na programu od 18 hodin cestovatelský večer a koncert.

Kromě katolíků se v Orlové do Noci kostelů zapojila rovněž Českobratrská evangelická a Slezská církev evangelická augsburského vyznání.

Nejvíce akcí je naplánováno v Českém Těšíně. Netradiční program zvolil například kostel Slezské církve evangelické, který po večerních chválách má od 21.30 hodin naplánovanou projekci ve věžních hodinách.

Nebudou chybět ale ani interaktivní aktivity pro děti a dospělé, prohlídka kostela nebo také čas na osobní ztišení při modlitbě v netradičních prostorách věže.

K rozhlédnutí z věže kostela zve také evangelický kostel Českobratrské církve evangelické, který kromě prohlídky nabídne ještě například výstavu fotografií Jana Šibíka.

Prohlídky i program

V Havířově se do akce zapojí kostel sv. Anny a také modlitebna Apoštolské církve v Havířově-Bludovicích. V kostele sv. Anny program začíná mší v 17.30 hodin, po ní následuje kvíz pro děti, vystoupení místních umělců a poté seminář na téma Cesta za tajemstvím chleba a eucharistie. Prohlídku kostela doprovodí hudební vystoupení.

Apoštolská církev má program naplánovaný od 17 do 22 hodin. „Budeme promítat film, opékat buřty, připravena bude lukostřelba, koncert, ukázka práce s loutkami a samozřejmě také povídání a modlitby," vylíčil Břetislav Dršťák z havířovského apoštolského sboru.

V Petřvaldě, v kostele sv. Jindřicha, se kromě prohlídky bude konat i koncert dětí ze základní umělecké školy. Zároveň se kostel zapojí do akce Z mnoha zrnek jeden chléb. Upečený chléb nasytí lidi bez domova. V Rychvaldě, v kostele sv. Anny, si zas mohou návštěvníci vyrobit svíci nebo zjistit jaké to je, když se ručně opisuje Bible.

Do Noci kostelů se zapojují také duchovní stánky v menších obcích, a to například v Horní Suché, Dětmarovicích, Doubravě či na Těrlicku.

Autor: Michaela Zormanová

28.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Richard Balcar dosáhl na životní úspěch.

Richard Balcar dosáhl životního úspěchu

Ilustrační foto.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Nebezpečný recidivista vyhrožoval zabitím dítěte. Podle policie pouhý přestupek

Havířovská veřejnost ztrácí iluze o pravém poslání policie, která zřejmě čeká, až nebezpečný 13x soudně trestaný a nevypočitatelný feťák Filip K. skutečně někoho na ulici zabije. 

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

Přípravu stavby průmyslové zóny Nad Barborou brzdí soudní spor

Karviná – Rok od nástupu nového vedení kraje se příprava stavby průmyslové zóny Nad Barborou nijak neposunula. Hejtman Ivo Vondrák na toto téma Deníku řekl, že se již naplánovanou smlouvu o přípravě zóny nepodařilo realizovat, protože nebyl splněn předpoklad, že pozemky pro zónu budou sceleny.

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení