Součástí karnevalu byly zabíjačkové hody a k tanci hrála kapela. A vůbec nebylo překážkou, že mnoho seniorů je na vozíčku nebo trpí Alzheimerovou nemocí. „Do zpěvu a tance se postupně zapojili téměř všichni. Vlastně jsme tak navázali na muzikoterapii, které jsme se věnovali den předtím," vysvětluje ředitelka GrandParku Renata Vávrová.

Muzikoterapie je léčebný postup, který se u seniorů velmi osvědčuje. „Jejím účelem je dosažení pozitivních změn v psychologickém, tělesném, kognitivním a sociálním fungování člověka se zdravotními problémy," dodává ředitelka domova. A popisuje, jak vše vypadalo v praxi. „Když kapela začala hrát, tváře klientů se postupně rozjasnily, začali se usmívat a přidávali se ke zpěvu. Jak plynul čas, zapojili se i do tance."

Taneční veselí a dobrou náladu seniorů podpořily i karnevalové masky a zabíjačkové hody. Akce totiž byla původně zamýšlena jako Masopust, ale plánovaný termín překazila chřipka, která dorazila i do GrandParku. „Klienti se na akci těšili, tak jsme je o ni nechtěli připravit," vysvětluje Vávrová.

Využívání starých dobrých melodií a písniček, tzv. šlágrů, působí na seniory velmi pozitivně. „Já se úplně vracím do svých mladých let," svěřoval se s úsměvem Miroslav Kunčík v přestávce mezi písničkami.

Právě „návrat do mladých let" je důležitý i pro klienty s Alzheimerovou nemocí. Ti jako první ztrácejí krátkodobou paměť a ve světě, který je obklopuje, jsou dezorientováni. Poslech „písní pro pamětníky" je jednou z možností, jak pomoci jejich paměti se probudit – a na nějakou dobu opět vnímat i současnost.

Pro klienty Grandparku v Havířově jsou podobné aktivity přichystány na každý den. Mohou se zabavit výtvarnými pracemi, keramikou, přípravou pochutin či cukroví, muzikoterapií, cvičením s terapeutkou, společnými vycházkami či reminiscenční terapií, při které cvičí paměť vzpomínáním na prožité životní události. „Víme, že každodenní zapojení do činností je pro naše klienty velmi důležité. V kontaktu se svými vrstevníky nemají pocit osamělosti a různorodými činnostmi procvičují jak jemnou motoriku, tak své myšlení – což je podstatné pro zpomalení průběhu nemoci," vysvětluje ředitelka GrandParku Renata Vávrová.