V Česku je letos podle hlavního hygienika Michaela Víta k dispozici 1,3 milionu očkovacích dávek, zhruba 700 tisíc vakcín je v lékárnách. V Česku se ročně nechá proti chřipce očkovat přibližně sedm procent obyvatel, v evropských zemích dvaadvacet procent. „Lidé si myslí, že když se nechají očkovat proti chřipce, nemohou onemocnět akutním respiračním onemocněním, a myslí si, že vakcína není účinná. Očkování je ale pouze proti chřipce,“ řekl Vít.

Vysvětlil, že když člověk onemocní chřipkou, je průběh nemoci těžší než u běžného nachlazení. „Opravdová chřipka totiž není, že smrkám a bolí mě v krku. Při chřipce se člověk cítí, jako by ho přejel tank. Má svalové bolesti, horečky a nemůže se skoro ani hýbat,“ popsal.

Fakt, že o vakcíny proti chřipce je velký zájem, potvrzují i lékárníci. „Jen v minulém týdnu jsme prodali na recept devadesát kusů vakcíny proti chřipce. Zájem o ni je opravdu velký,“ potvrdila redakci vedoucí opavské Lékárny Poliklinika Božena Švajdová. Také novojičínský lékárník Stanislav Rovan řekl, že vakcína se v poslední době hodně prodává.

Při poslední chřipkové epidemii, která trvala pět týdnů, onemocnělo akutní infekcí dýchacích cest více než milion lidí. Každý rok u nás podlehne zdravotním komplikacím, které vyvolala chřipka, až dva tisíce lidí.

Všeobecná zdravotní pojišťovna už platí očkování proti chřipce lidem všech věkových kategorií

Dobrou zprávu přinesla v těchto dnech Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) Od října totiž proplácí svým pojištěncům očkování proti chřipce, a to částkou až do výše 300 korun. Ta ve většině případů pokryje veškeré náklady, tedy jak zakoupení vakcíny, tak její aplikaci u lékaře. Tento příspěvek mohou získat pojištěnci všech věkových kategorií.

Nově budou mít očkování proti chřipce zcela bezplatné i senioři nad 65 let, kteří jsou pojištěni u VZP. Ze zákona jim pojišťovny hradí vakcínu jen do výše 132 korun, v lékárnách se ale její reálná cena pohybuje od 170 Kč do 260 korun. Rozdíl mezi uvedenými částkami museli až dosud senioři doplácet. VZP se proto rozhodla, že jim tyto doplatky uhradí, a to nad rámec povinností daných zdravotním pojišťovnám vyhláškou.

„Ideální čas na očkování nastává právě teď, před příchodem zimy. Vakcína začíná chránit před onemocněním zhruba za čtrnáct dní a tato ochrana trvá obvykle šest až dvanáct měsíců. Pacienti ji mohou zakoupit buď u lékaře, pokud ji má, nebo v lékárně. Je ale nutné, aby vakcína nezůstávala příliš dlouho v teple,“ řekl ředitel VZP Pavel Horák.

Dodal, že velmi důležité je, aby si lidé schovali jak účtenku od vakcíny, tak doklad o zaplacení aplikace u lékaře. „Na základě těchto dokladů pak naši pojištěnci získají na své pobočce VZP peníze zpět. Jedinou podmínkou pro získání příspěvku je, aby byli u VZP pojištěni nepřetržitě alespoň tři roky,“ zdůraznil Horák.