Ve světě běžná věc si svou cestu hledá také v Česku, letos chtějí systém zavést například v Havířově.

„V tomto systému je možné zapůjčit si kola 24 hodin denně prostřednictvím uživatelské aplikace nebo SMS. Díky aplikaci lze zjistit nejblíže zaparkované kolo. Systém umožňuje půjčení jízdního kola na jednom stanovišti a jeho vrácení na jiném místě pouze do stojanů určených v aplikaci nebo na webu,“ objasňuje bikesharing Ondřej Baránek, ekonomický náměstek primátora Havířova.

Město nyní zjišťuje, jaký by byl zájem samotných obyvatel.

„Jednoduché dotazníky najdou zájemci na webových stránkách města,“ dodává ekonomický náměstek s tím, že v dotazníku mohou zájemci vyjádřit nejen svůj případný zájem a třeba také navrhnout, kde všude ve městě by stojany s koly k zapůjčení měly být.

Jak již bylo psáno, bikesharing už v Česku není úplnou novinkou. Zkušenosti s ním mají například v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Liberci, Olomouci, Ostravě, Teplicích, či ve Frýdku-Místku.

„Bikesharing jsme tu zkoušeli vloni na tři měsíce, od září do konce listopadu, a zkušenosti byly dobré. Letos bychom tuto službu rádi zavedli také, nyní mapujeme trh a zvažujeme, zda službu zadáme stejnému provozovateli, jako vloni, nebo vybereme jinou firmu,“ řekl vedoucí Odboru územního rozvoje a stavebního řádu frýdecko-místeckého magistrátu Pavel Osina.

close Bikesharing - Ilustrační foto. info Zdroj: Deník / Martin Divíšek zoom_in

ZVAŽUJÍ I JINDE, UVIDÍ SE …

O možnosti bikesharingu se již hovoří třeba také na karvinském magistrátu.

„Zatím je vše ve fázi úvah, průzkumu trhu a podobně, nejsme tedy zatím schopni potvrdit, zda a kdy by taková služba mohla v Karviné začít fungovat,“ uvedl mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček.