V jejím případě však nastala nečekaná komplikace to, co chtěla prodat, je část dvojdomku, jehož druhá polovina byla tehdy právě v rekonstrukci a majitel, Palermové sestra Kateřina, tehdy prodávat nechtěla.

„Ne že bychom přímo nechtěli, ale situace byla komplikovaná tím, že jsme zrovna v té době začali s rekonstrukcí, čerpali jsme hypotéku. Navíc náš dům byly čtyři holé stěny a střecha, takže kdybychom prodali toto, nepokryli bychom ze získaných peněz ani tu hypotéku," líčí paní Kateřina s dodatkem, že zástupci OKD nechtěli ani slyšet o výkupu rozestavěného domu s možností jakéhosi zhodnocení.

A tady je jádro problému, který sestry se svými rodinami řeší dodnes. Paní Šárka chtěla svou část dvojdomku prodat, ovšem to těžaři odmítli. „Řekli nám tehdy, že to není možné. Jedině celý dvojdomek, nebo nic," vzpomíná Šárka Palermová. Její sestra připomíná, že ona by tehdy kvůli právě probíhající rekonstrukci prodávala hodně pod cenou.

V roce 2013 pak těžaři výkupy zastavili a bylo… „Zkoušela jsem během minulého roku oslovit některé lidi z OKD, ale nepodařilo se mi prosadit výkup našeho dvojdomku. Sestra už totiž rezignovala, a i když mají dům prakticky nový, jsou ochotni jej prodat," říká Šárka Palermová.

Situace ve Starém Městě se za poslední roky hodně změnila. Zmizel obchod, hospoda a řada domů. Po setmění se čtvrtí potulují zloději kovů a bezdomovci, lidé se tam necítí bezpečně. A proto jsou tu vedle těch, co se bijí za záchranu Starého Města, i starousedlíci, kteří chtějí pryč. Jenže za současné situace mají smůlu výkupy jsou pozastaveny.

Kdy by se to mohlo změnit? „V minulosti jsme opakovaně deklarovali, že obnovíme výkupy ve Starém Městě v momentě, kdy budeme znát přesný rozsah plánovaného dobývání, a až nám to finanční situace dovolí," řekl mluvčí OKD Marek Síbrt.

Dodal, že v současnosti nedokáže nikdo říct, kdy budou jednání s majiteli nemovitostí znovu obnovena, protože situace na černouhelném trhu zůstává nadále velice špatná a velmi rychle se mění.

Rodiny, které usilují o výkup svého dvojdomku ale tvrdí, že těžaři peníze na výkupy mají, když vykupují například garáže.

To potvrdil i mluvčí OKD. „Ano, domluvili jsme se, až na několik výjimek, s majiteli garáží ve Starém Městě o jejich výkupu. Po splnění všech nezbytných náležitostí se předpokládá začátek demolic v nebližších týdnech. Požadavek na odkup garáží vyšel primárně od obyvatel Starého Města a zástupců města Karviná. Společnost OKD mu vyšla vstříc," dodal mluvčí OKD Marek Síbrt.