Co konkrétně změna přinese? Řidičské průkazy vydané od 1. ledna 2001 do 31. prosince 2002 se musí vyměnit do 31. prosince 2012 a řidičské průkazy vydané od 1. ledna 2002 do 31. prosince 2003 musí být vyměněny do konce roku 2013.

Řidičských průkazů k výměně bude ke 30 tisícům. Například jen v Orlové čekají takřka čtyři tisíce lidí. „Řada průkazů se ale vymění přirozeným způsobem, svatbou, stěhováním a podobně,“ řekla Nataša Cibulková, mluvčí Orlové.

Města se již nyní děsí front, protože po zkušenostech z loňska a z roku 2007 vědí, že lidé nechají výměnu jako obvykle na poslední chvíli.

„Oproti minulým rokům Ministerstvo dopravy výměnu rozfázovalo na delší období. Čísla, která má Ministerstvo dopravy dispozici, jsou ale vyšší a zkreslená, protože oni mají v databázi i ty, kteří již zemřeli, ale rodiny jejich řidičské průkazy nevrátily. Nebo lidi v zahraničí a senioři, kdo mají více než 70 let a už neřídí,“ popsala mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Radnice tak občas zaznamenají kuriózní situace, kdy lidé – již po termínu – nosí například potvrzení, že jim byl řidičský průkaz ukraden. „Asi se báli, že je budeme nějak pokutovat,“ myslí si mluvčí Karviné Šárka Swiderová.