Rekonstrukce náměstí, které vzniklo zaslepením Fibichovy a Beethovenovy ulice, a ještě dříve odstraněním sochy V. I. Lenina, byla dokončena v roce 2005. Kyvadlo bylo osazeno o dva roky později.

Proč se ani ne po 20 letech uvažuje o změně? Důvodem je častá poruchovost zařízení, které kyvadlo pohání, navíc se v různých částech prostranství vlní dlažba. Kyvadlo, oficiálně Brána s kyvadlem a pramenem, jehož autorem je sochař Stefan Milkov, je momentálně opět nefunkční.

Havířovan se rád vloupával do různých objektů.
Podvody, vloupání, krádeže. Muž z Havířova už sedí ve vazbě

Ať už hlasování dopadne jakkoli, jisté je, že prostranství náměstí Republiky změní svou podobu. „Součástí komplexní rekonstrukce bude obnova zpevněných ploch, mobiliáře, doplnění zeleně, umístění vodního prvku, případně zachování kyvadla,“ píše se na webových stránkách města.

Náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec připomněl, že proměna se bude týkat prostranství kolem kyvadla, ale i části náměstí směrem ke kinu Centrum, včetně metasekvojové aleje.

Autobus 3ČSAD.
Autobusy 3ČSAD se mění na Transdev Slezsko

„Počítáme s tím, že cyklostezka, která tímto místem vede od loňského roku, bude zachována. Cílem modernizace je vybudovat prostor, který bude i nadále sloužit k setkávání občanů a bude reprezentativním středobodem města,“ řekl Niemiec.

Pokud půjde všechno podle plánu, práce by mohly začít během roku 2025. Výrazným kompozičním prvkem bude nová zeleň.

Tato anketa nerozhoduje


Nahrává se anketa ...