Od začátku července mohou lidé nově o řidičský průkaz žádat nejen v místě trvalého bydliště, ale na kterémkoli úřadě napříč republikou. Už také není nutné s sebou nosit vlastní fotografii, úředníci totiž nově žadatele vyfotí přímo na místě nebo použijí snímek z veřejných registrů.

Tyto (a ještě další) změny by podle iniciátorů měly občanům do budoucna na úřadech šetřit čas. Momentálně však způsobují přesný opak. Vzhledem k tomu, že databáze ministerstev vnitra a dopravy mezi sebou komunikují zpomaleně nebo vůbec, proces vyřizování průkazů se zdržuje a na úřadech se tvoří fronty lidí.

„Přestože o víkendu proběhl zátěžový test, pondělní uvedení do praxe bylo opravdu velmi špatné,“ popsal zkušenost např. vedoucí odboru dopravy bohumínské radnice Pavel Vavrečka.

„Ráno trvalo načtení fotografie z databáze několik vteřin, poté minutu a odpoledne už nešly snímky načíst vůbec. Proto musel být každý žadatel vyfocen, což zpomalovalo odbavení. Evidovali jsme fronty i třiceti lidí a na některé z těch, kteří dorazili vyřizovat věci cestou ze zaměstnání, ani nedošla řada,“ uvedl dále Pavel Vavrečka.

Podle Jany Michaličkové, vedoucí dopravněsprávního oddělení karvinského magistrátu, jsou dojmy zdejších úředníků po prvním dní užívání nového systému stejné. Průměrná doba čekání vzrostla zhruba o 30 minut a je otázka, jestli se dnes nebo v nejbližších dnech situace zlepší.

„Fronty se tvořily nejen u řidičských oprávnění, plno bylo i u občanských průkazů, které si lidé mohou nově nechat vyřídit s čipem. V noci na úterý a během dne měly proběhnout úpravy systému. To, zda budou účinné, můžeme otestovat až během středy, kdy budeme odbavovat opět na všech úřadech a systém bude maximálně zatížen,“ doplnila Jana Michaličková.