„Největším problémem těchto lidí a zároveň i největší překážkou v návratu do normálu jsou jejich závislosti. Nedá se to zobecňovat, protože každý případ je jiný, ale pokud člověk žije takovým stylem už více než pět let, ztrácí čím dál tím více kontakt s realitou a šance na změnu klesají. Těžké pak pro naše sociální pracovníky bývá i to, aby ty lidi přiměli zamyslet se a uznat, že jsou závislí a měli by to začít řešit," říká vedoucí karvinského ubytovacího střediska Bethel Slezské diakonie Jana Brzezinová.

Právě na lidi bez domova se zaměřila další ze společných akcí karvinských strážníků a policistů před několika dny. Společné hlídky reagovaly i na stížnosti obyvatel města. „Strážníci a policisté ,vyčistili' prostranství před obchodním domem Tesco, bivak za Lidlem a u krytého bazénu. Tři z kontrolovaných lidí s více než třemi promile alkoholu v dechu skončili na záchytce. Ostatní museli vyklidit své bivaky, uklidit místo a opustit tento neoprávněný a obtěžující zábor. Místa nyní dále čistí Technické služby Karviná," popsal zástupce ředitele karvinské městské policie Václav Ožana.

On i další zainteresovaní lidé ale dobře vědí, že řešení je běh na velmi dlouhou trať.

„Ta základní potřeba chtít něco změnit musí pocházet od samotného člověka," naznačuje vedoucí karvinského Bethelu.

Strážníci říkají, že ortodoxní bezdomovce podporují i běžní občané. Řeč je o těch, ktěří jim čas od času dají peníze.

„Ti je většinou vymění za alkohol a další problém je na světě. Stejně tak pokrývky, matrace a další věci vyhozené u kontejnerů. Bezdomovci je odtahují do sklepů, na chodby, či pod balkony obytných domů a jen působí další nepořádek," upozorňuje Václav Ožana.

Pokud už lidem bez domova chce někdo pomoci, je prý lepší jim koupit třeba jídlo a to jim pak předat.

„Jsou ale i výjimky, kdy někteří prosí o peníze, aby měli například na ubytovnu," doplňuje k problematice Jana Brzezinová z Bethelu.