Lidé se z bytů stěhují za nejrůznějších okolností. Někteří se stěhují z vlastního rozhodnutí, jiní z donucení. Další byty se uvolňují po zemřelých nájemnících.

Především po těch, které z bytu doprovázejí exekutoři, a i poté městu dluží nemalé peníze, zůstávají byty v doslova žalostném stavu. Zatímco slušný nájemník po sobě zanechá holé zdi vymalované na bílo a alespoň částečně uklizeno, po těch druhých tam zůstává nepořádek, starý nábytek, tapety, stropnice, poškozené zdi i další zničené vybavení bytu.

„Setkáváme se s tím, že byty bývají hodně zdevastované a vyžadují celkovou rekonstrukci. Často vyvážíme množství odpadu, které po nájemníkovi zůstalo. Vše se samozřejmě dokumentuje a náklady se pak původnímu nájemníkovi účtují," vysvětlil manažer provozu Městské realitní agentury Petr Valášek.

Deník společně s MRA sleduje jeden vybraný byt od doby převzetí po bývalém nájemníkovi až do předání novému obyvateli.

Technici se přišli nejdříve podívat, co vše se bude muset v bytě provést.

„Tento byt je takové horší průměr. V průběhu měsíce projde celkovou rekonstrukcí od podlahy po strop. Vyměněno bude zařízení kuchyně a zcela modernizována bude koupelna a i toaleta. O tyto menší byty v Podlesí je velký zájem, proto je i v našem zájmu ho co nejrychleji pronajmout," dodal Valášek.

Po původním nájemníkovi v bytě zůstala spoušť. Strop zdobí polystyrenové stropnice, ze zdi se odlupují tapety, poškozené jsou i podlahové krytiny. Kuchyňská linka je nepoužitelná, stejně jako plynový sporák. Zdemolováno bude muset být celé jádro a přinejmenším opravou projde i vestavná skříň v předsíni. Nové budou také elektrorozvody.