Nedávno svůj profil na sociální síti Facebook zřídila i Orlová a za necelé dva měsíce se takto radnici podařilo oslovit polovinu Orlovanů. „Samozřejmě že jsme si už dříve uvědomovali sílu sociálních sítí, trošku jsme s tím otáleli, mnozí se nás snažili od toho zrazovat s tím, že se komunikace s veřejností zvrhne v nezvladatelnou diskusi. Dosavadní poznatky a zkušenosti jsou ale poměrně kladné," říká orlovská mluvčí Nataša Cibulková. Dodává, že se lidé vyjadřují ke spoustě problémů, ale v klidu.

Města a obce tak na sociálních sítích zvou na kulturní akce, informují o aktuálním dění, přinášejí reportáže a přímo s lidmi komunikují. Stránky měst a obcí mají tisíce fanoušků.

Největší výhodou je rychlost, s jakou se informace šíří. V Orlové se o tom přesvědčili v den, kdy probíhaly Dny města.

„Silná bouřka přerušila oslavy a promoklí lidé se rozešli do svých domovů. Zpočátku to vypadalo, že oslavy skončily. Vpodvečer se počasí umoudřilo, jenže v areálu bylo téměř prázdno, lidé nevěděli, zda program bude pokračovat, či nastanou nějaké změny. Začali jsme přes facebook lákat lidi zpět do areálu a ve výsledku opět praskal ve švech a lidé děkovali, že jsme jim dali informaci," popisuje Cibulková.

A sociální sítě fungují i naopak, směrem od lidí k radnici. Města tak zjišťují, co by lidé chtěli změnit.

„Náš majetkový odbor na Facebooku leckdy nachází připomínky a náměty. Nedávno nás k velké opravě dětského hřiště přiměla právě debata na Facebooku, protože jinou cestou se k nám informace opravdu nedostaly," říká mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

A novinek se nebojí ani obce, například stonavský starosta Ondřej Feber si zřízení oficiálního profilu obce pochvaluje. „Je to generační otázka. Před deseti lety by bylo založení profilu na Facebooku zbytečné, dnes je to rozhodně krok správným směrem," říká Feber.

Nejdéle se v prostředí sociální sítě pohybuje Bohumín, který svůj profil spravuje už šest let. Kromě toho už řadu let se dostávají informace z města k lidem pomocí služby e-info anebo prostřednictvím sms.

Naopak Havířov zatím svůj profil nemá a možná ani mít nebude. „Informace město sděluje občanům prostřednictvím webu, informace o kulturním dění ve městě prostřednictvím Facebooku obstarává již pět let městská knihovna," říká Romana Bartošková z havířovské radnice.