O tom, že se to v minulých letech moc nedařilo, svědčí nejnovější čísla Českého statistického úřadu z roku 2005 až 2017, která má Deník exkluzivně k dispozici. Lidí v okrese Karviná nadále ubývá. Za posledních 12 let tento region opustilo více než 18 tisíc lidí. Přes 40 tisíc jich odešlo a necelých 24 tisíc se přistěhovalo.

Lidé z havířovské radnice tvrdí, že problém odlivu obyvatel nejsou schopna vyřešit města jednotlivě, musí se řešit komplexně. Bohumínský starosta Petr Vícha je ve snaze zabránit mladým lidem v odchodu za prací či z jiných důvodů mimo region skeptický. Stejně jako řada jiných, také on z vlastních zkušeností v rodině a s dětmi ví, že zabránit se tomu nedá.

„Také proto mám pochybnosti, zda se dá někdo nalákat na parcelu či odpady zdarma. Takto to nefunguje. My se musíme zaměřit spíše na ty, kdo žijí v Bohumíně, Orlové či Dolní Lutyni nebo v Rychvaldu. Tito lidé tu pracují, vychovávají děti. Pro ty může být bonusem při rozhodování právě školka či hřiště, moderní sportoviště, dostupné bydlení,“ říká Vícha.

Pohled do statistik za období 2005 až 20017 vypovídá, že nejvíce lidí z Karvinska odchází do Ostravy (11 637 lidí), na Frýdecko-Místecko (8 461), do Prahy (4 227), ale také do Opavy, Nového Jičína, Brna, Olomouce a dokonce i na Bruntálsko (804).

Jak se ale z Karvinska stěhují do Ostravy, tak jdou i opačným směrem. Od roku 2005 do roku 2017 to bylo 10 133 lidí. Téměř pšt tisíc lidí se přistěhovalo z Frýdecko-Místecka, necelá tisícovka z Opavska, Novojičínska, 700 z Prahy a 460 z Brna.

Jediným okresem v Moravskoslezském kraji, kde obyvatel v uvedeném období přibylo, je Frýdek-Místek s necelými pěti tisíci lidmi. Více než 23 tisíc jich sice odešlo, ale téměř 27 tisíc se přímo do Frýdku nebo jiného města v okrese přistěhovalo.

Více zde: