Podle původních záměrů se měl areál budovat postupně v horizontu několik let, a to i podle zájmu soukromých investorů. Město samo připravovalo rozsáhlou přestavbu, či spíše stavbu nového akvaparku v místě současného letního koupaliště. Současně chtělo modernizovat letní kino a fotbalový areál. Areál měl být spojen podchodem pod Hlavní třídou s lesoparkem Stromovka.

Další atrakce chtěla radnice na ploše větší než 13 hektarů budovat společně se soukromými investory. V plánech byla například rozhledna, bobová dráha nebo lanové centrum. To se mezitím nesetkalo se zájmem ve Stromovce.

Jako součást Areálu volného času (AVČ) může je bráno korzo s cyklostezkou podél Nábřeží, kde bylo dříve vybudováno několik překážkových stanovišť pro cyklotrial a před časem i workoutové hřiště. Čas od času je atrakcí také dětský vlek na sjezdovce nad řekou Lučinou.

Z velkých plánů nakonec sešlo. Samostatně byla vybudována protipovodňová hráz, modernizováno bylo fotbalové hřiště a místo stavby akvaparku se připravuje dostavba krytého bazénu v prostoru poblíž plavčíkárny.

Modernizaci by si zasloužilo letní kino, jehož hlediště by mohlo být alespoň zčásti zastřešeno, podobně, jako v Orlové.

Částečným vzkříšením AVČ je stavba dětského hřiště pod letním kinem. V prostoru, který dříve využívali letečtí modeláři, už jsou nainstalovány hrací prvky. Opravena byla také cesta, která vede za fotbalovým hřištěm a spojuje prostor se silnicí za koupalištěm. Ani po vyasfaltování však nebude volně průjezdná. Ocení ji však cyklisté protože je součástí regionální cyklostezky.

U ledu je také stavba obytného komplexu v sousedství zámku.