Přestože bude nová pěší a cyklistická stezka oficiálně otevřena až za několik dnů, už nyní je přístupná pěším i cyklistům. Jak si Deník ověřil, nadšením rozhodně neoplývají. Vadí jim především příliš měkký povrch.

Mlatový povrch stezky trpí sebemenším poškozením. Poškodí ho i prudké zabrzdění se zablokováním kola, nebo smyk cyklisty. Mlat není vhodný ani pro jezdce na bruslích, skateboardech a dokonce ani pro silniční bicykly.

Jak se zdá z prvních dnů provozu, poškodit ho mohou i jezdci na koních, kteří se kolem řeky Lučiny často projíždějí. Na části měkké stezky už jsou patrné stopy koňských kopyt.

"Pokud stezku přejde někdo s koněm, tak to bude pěkně poorané. Ono stačí, když na stezce skotačí psi, kteří povrch narušují svými tlapkami. Zlatá udusaná hlína," kritizoval v úterý ráno pejskař, který se po stezce prošel se svými psy.  

close Cyklostezka podél Mezidolního potoka a řeky Lučiny v Havířově. zoom_in

Cyklisté mohou při jízdě spílat především ochráncům přírody. Právě oni si dali podmínku na nezpevněný povrch cyklostezky a nesouhlasili s použitím materiálu, který by byl odolnější proti poškození a v záplavovém území také vůči vodě.

„Představoval jsem si to trochu jinak. Povrch je měkký, bude asi brzy poškozený. Na horském kole to ještě jakž takž jede, ale kola s užšími plášti budou mít asi problém. Budou se bořit a moc jim to nepojede," popisoval pocity cyklista.

Podobné obavy měla i cyklistické dvojice, která stezkou projela v neděli po poledni: „Ten povrch nás zaskočil. Jsme zvědaví, co se stane, až zaprší. Necháme se překvapit, jak dlouho ta stezka vydrží."

close Cyklostezka mezi řekou Lučinou a Mezidolním potokem krátce před svým oficiálním otevřením. Povrch stezky z mlatu není odolný. zoom_in
Měkký mlatový povrch stezky je snadno poškoditelný a na novém povrchu už se vytvářejí rýhy. 

Cyklostezka podél Mezidolního potoka je první etapou stezky, která má vést až k Žermanické přehradě. Úsek o délce 1,6 kilometru přišel na 7,15 milionu korun. Z 85 procent ji platí EU.