Město loni zmodernizovalo dopravní terminál u vlakového nádraží. V rámci vylepšování služeb tu také mohou lidé od listopadu využívat zdarma sedmdesátku cykloboxů.

Ilustrační foto
České dráhy omezí výrazně provoz pendolin na trase Praha - Ostrava

"Už po pár týdnech provozu se ale ukázalo, že některé schránky zneužívají osoby bez přístřeší jako úschovnu svých opotřebovaných věcí. Město bude tyto předměty nekompromisně likvidovat," vysvětluje mluvčí tamní radnice Jana Končítková.

Využití nových cykloboxů u bohumínské železnice je bezplatné. Majitelé kol i elektrokol mohou po vložení svého dopravního prostředku schránku jednoduše uzamknout pomocí zvoleného čtyřmístného kódu.

Aby radnice zabránila zneužívání, rozhodla se pro dvaadvacetihodinový cyklus časového zámku. „Po této době dochází k automatickému zablokování boxu, což je uvedeno v provozním řádu a také v textu na ovládacím panelu,“ uvedl ředitel Městské policie Bohumín Roman Honysz.

Veřejně prospěšné práce, ilustrační foto.
Zmizí z ulic úklidové čety? Radnice v Moravskoslezském kraji řeší další dilema

Pokud si majitel do této doby svůj dopravní prostředek nevyzvedne, už se k němu pomocí kódu nedostane. Musí kontaktovat strážníky, kteří mu schránku za poplatek 200 korun nouzově odemknou. Postup je vysvětlen na nálepce, kterou hlídky umísťují na dlouhodobě zablokované boxy.

Některé nalazené věci půjdou do dražby

Ukázalo se však, že ani tento postup nemusí vždy pomoci schránku uvolnit. „Během prvních týdnů provozu se opakovaně stalo, že cykloboxy zůstaly zablokovány trvale. Naši strážníci v nich pak při kontrole objevili staré haraburdí, igelitky s obnošenými a zapáchajícími svršky, ochozenou obuv či různé předměty nulové hodnoty. Někteří lidé si evidentně pletou naši automatickou úschovnu kol se skladištěm nebo sběrným dvorem. Takové zneužívání nebudeme tolerovat a věci budeme likvidovat,“ řekl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Dvoupodlažní push-pull vlaková souprava 13EV na zkušebním železničním okruhu u Velimi.
České dráhy vyřadily z provozu moravskolezské push-pully

Radnice si je vědoma, že výjimečně může dojít situaci, kdy majitele bicyklu postihne nenadálá událost, která mu na několik dnů či týdnů znemožní si dopravní prostředek z boxu vyzvednout. „Například skončí v nemocnici a nebude mít možnost nás kontaktovat. Neznamená to tedy, že když naši strážníci po nějaké době najdou ve schránce pojízdné a udržované kolo, tak jej automaticky zlikvidujeme. Uskladníme jej a vyčkáme, zda se o něj někdo přihlásí. Pokud ne, půjde společně s nalezenými věcmi do dražby,“ doplnil Macura s tím, že takové případy ale budou spíše ojedinělé.