O tom, že to byla důležitá událost, svědčí i přítomnost prezidenta republiky Václava Klause, který se spolu s generálním ředitelem investora – Ředitelství silnic a dálnic – Alfrédem Brunclíkem, hejtmanem Evženem Tošenovským, primátorem Ostravy Petrem Kajnarem a ministrem průmyslu a obchodu Martinem Římanem postaral o přestřižení pásky.

„Přestože je česká dálniční síť čtyřikrát řidší než v Německu a třikrát než v Rakousku, je to nejen pro všechny obyvatele Ostravska, ale pro celou republiku významný den. Už za půl roku budeme otvírat další úsek, a sice z Ostravy na jih k Bílovci,“ uvedl generální ředitel společnosti Ředitelství silnic a dálnic Alfréd Brunclík. Dodal, že důležitou rychlostní komunikací bude severovýchodní cíp republiky spojen s Prahou za další dva roky, na podzim roku 2009.

„Po dokončení se dálnice D 47 stane součástí autostrády D 1. Ten úplně poslední úsek, který pak Moravskoslezský kraj spojí s Polskem (do Věřňovic u Dolní Lutyně) a přes tamní dálnici A 1 dále s Evropou, bude hotov ještě později, v roce 2010,“ řekl Brunclík. Oficiálně vyjelo první auto na novou dálnici v neděli krátce po půlnoci. Jsou na ní vyjma nájezd na Rudné ulici a výjezd v Bohumíně zatím pouze tři vjezdy a výjezdy. Ostravský úsek dálnice sice ještě nemá příliš velký význam z hlediska napojení na českou dálniční síť, ale uleví především přetížené ostravské dopravě a lidem dojíždějícím za prací do Ostravy z Bohumína. „Ušetřím tak nyní cestováním mnoho času,“ svěřil se Robert Topiarz.

Stavba složitého ostravského úseku dálnice D 47 přišla na 16,2 miliardy korun. Jeho součástí jsou například čtyři mimoúrovňové křižovatky nebo unikátní most zavěšený nad řekou Odrou. Po dokončení úseků u Lipníka nad Bečvou (2008), Bělotína a Hladkých Životic bude cesta po dálnici z Prahy do Ostravy měřit 377 kilometrů. Na novém ostravském dálničním úseku se také nachází tisící kilometr českých dálnic. Po dokončení všech dálnic a rychlostních silnic bude mít Česká republika celkem 2180 kilometrů dlouhou síť silnic dálničního typu. „Už příští rok vydá vláda na budování dálnic 90 miliard korun,“ uvedl ministr průmyslu Martin Říman.