Po dálnici z Ostravy tak mohou na polskou stranu stále jen osobní auta, která však čeká asi patnáctikilometrová objížďka mezi obcí Gorzyczki a městem Świerklany. Kamiony musí z dálnice v Bohumíně a po staré silnici až do Świerklan.

Důvod? Špatně vyprojektovaný most u města Mszana, který už jednou hrozil zřícením, a proto se ještě loni před mistrovstvím světa ve fotbale začalo s jeho opravou. Koncem letošního dubna se objevily informace, že ani srpnový termín nebude dodržen, což přiznalo i polské Ředitelství státních silnic a dálnic v Katovicích.

Jeho představitelé ovšem ještě minulé úterý veřejnost ujišťovali, že most bude hotov do konce roku, ovšem za pár hodin přišlo vedení dodavatelské firmy Alpine Bau s tím, že odstupují od smlouvy. V Polsku šokující informaci potvrdili médiím zástupci Alpine Bau.

Dokončí někdy stavbaři dálniční most? Možná, že dálnice povede po valu.

„Potvrzuji, že společnost Alpine Bau zrušila kontrakt na stavbu části dálnici A1 Świerklany Gorzyczki," řekla Karolina Szydłowska, mluvčí společnosti Alpine Bau v Polsku.

Podle zástupců Alpine Bau je problém v projektu statický projekt mostu je prý kontroverzní a jeho současnou realizaci nedoporučují ani mezinárodní experti, které zástupci Alpine Bau seznámili s projektem a vzali i na místo stavby.

Most, nebo val?

Přesto je prý ale možné most dostavět. „Most může být hotov v květnu 2014, pokud se nevyskytnou jiné problémy, které není možné na této stavbě předem vyloučit," řekla společnosti Alpine Bau Karolina Szydłowska.

Čtyři sta metrů dlouhý a přes 40 metrů široký most je unikátní stavbou v celé Evropě. Drží jej tři vysoké pilíře, ovšem jak to vypadá, staticky je dílo nedořešené a nebezpečné. Zástupci Alpine Bau investorovi s odvoláním se na doporučení mnoha odborníků--statiků navrhli demontáž mostu s tím, že přes údolí, které měl překlenout, vytvoří násep a po něm povedou dálnici.

V Polsku vyvolaly informace o problémech kolem dálničního díla u města Mszana vlnu emocí. Někteří poslanci dokonce ženou k odpovědnosti ministra dopravy Slawomira Nowaka a žádají v této souvislosti jeho demisi.