„Chtěli jsme, aby centrum města opět co nejdříve alespoň nějak částečně fungovalo a bylo přístupné pro občany. Poté by se měl začít hledat dodavatel, který stavbu dokončí,“ uvedla orlovská místostarostka Petra Ječmionková.

Příští pondělí o tom všem rozhodnou i orlovští zastupitelé. Půjde o jejich finální jednání před volbami a nejen u tohoto bodu se čeká, kdo si ještě bude chtít přihřát také předvolební polívčičku.

Stavba náměstí je věcí města, hlavním investorem je ale ministerstvo financí. To zatím oficiálně výsledky pondělního jednání neobdrželo. Jak se ale zdá, je rovněž pro rychlé ukončení smlouvy a pro to, aby se situace opět začala „hýbat“.

„Ministerstvo financí nemá informace o jednání města se zhotovitelem. V současné době očekáváme návrh dohody o ukončení smlouvy, který dle dohod vypracovává město Orlová. K podrobnostem této dohody se ministerstvo může vyjádřit až po jejím obdržení. Snahu města jít cestou dohody však vzalo ministerstvo na posledním kontrolním dnu na vědomí,“ uvedl zástupce tamního tiskového oddělení Filip Běhal.

Stavba nového orlovského náměstí a okolí centra města už měla být podle původních předpokladů takřka hotová. Stavaře vloni několik týdnů brzdil archeologický průzkum staveniště, který v takových případech musí proběhnout i podle zákona. Pak došlo k dalším zdržením, například kvůli změnám v projektu a podobně. Stavaři pak začali požadovat navýšení ceny díla o 58 milionů korun. To kvůli zdržením a nárůstu cen stavebních materiálů, které jsou dnes jinde, než když se zhotovoval projekt na stavbu. To ale město i ministerstvo financí odmítlo, protože tak velké navýšení by mimo jiné bylo v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách.

Karvinští pávi vyšli po několika týdnech z aklimatizační voliéry do volných prostor místního zoo koutku.
Pávi dostali svobodu, snad je nikdo neukradne