„Ten vzkaz je jednoznačný. Nejen černé zlato, ale i Bohem požehnaná voda, která léčí, přináší radost, osvobození, čistou duši, mysli i těla. Je úžasné, že se lázně dochovaly, a že mají celosvětový úspěch. Ať žijí dalších 150 let,“ pronesl.
K výročí přišel blahopřát i primátor města Tomáš Hanzel. „Jsem velmi rád, že lázně těch 150 sezón přežily, že jsou dnes v plné kondici, že jsou světoznámé a věhlasné. Doufám, že se jim bude i nadále dařit a jejich klientela bude stále početná,“ řekl Hanzel.
Výlet do historie
Na všechny návštěvníky čekalo v lázeňském parku historicky laděné zázemí v čele s kejklíři, vojáky, potulným divadlem ale i dobovou kapelou. Nejvíce návštěvníky zaujala jízda husarů. Dva švarní vojáci v císařské uniformě předváděli kousky s oštěpem a šavlí, kde chytali v letu malé věnce. Ruce se nezastavily prodavači cukrové vaty, který z lepkavé hmoty vyráběl dětem květiny.
Ani malá odpolední přeháňka neodradila císařovu vojenskou pěchotu od divadelního představení, kde muži v dobových uniformách představili tehdejší život na vojně. Jejich zkušební střelby doprovázelo ustrašené hekání hus stojících v ohrádce opodál. Večer zakončila kapela Clamortis.
Solanka stále hraje prim
Na vše dohlížela v dámském dobovém kostýmu i manažerka pro kulturní záležitosti Lázní Darkov Lenka Smrčková. A zářila spokojeností. Připomněla, že léčebna za 150 let prošla mnoha změnami. „Všechno se zdokonaluje, doba je natolik posunutá, že používáme nejrůznější moderní léčebné přístroje, některé máme dokonce jako jediní v republice. Jinak ale léčba pomocí koupelí v jodobromové solance, která je tím nejdůležitějším, zůstala v podstatě po celou dobu stejná. S tím rozdílem, že před 150 lety si ji dovolili pít, kdežto v dnešní době, kdy máme změněný jídelní lístek ale i zdraví, nedoporučujeme tuto solanku konzumovat,“ řekla Smrčková.
Lázně Darkov v průběhu svého fungování nikdy nepřerušily provoz. Pouze během světových válek se jejich prostory proměnily ve vojenský lazaret.
Kateřina Paraiová