Dvaaosmdesátiletá Věra Böhmová ji získala právě letos, kdy se na Nové scéně Národního divadla v Praze vyhlašoval její 16. ročník.

Paní Věra už 8 let pravidelně dochází do Domu pro seniory Pohoda, a to vždy v úterý. Proč? Věnuje jim svůj volný čas. Pravidelně s nimi cvičí, debatuje o životě i společenském dění, nosí jim i noviny a další tiskoviny. Je zařazena v dobrovolnickém programu společnosti ADRA a také sama aktivně vyhledává další zájemce o dobrovolnické činnosti v Pohodě.

„Občas seniory doprovází i na kulturně-společenských akcích, jako jsou Orlovské múzy a Pochod všech generací. Seniorům ukázala, jak lze využít cvičební stroje na senior hřišti, mnohé z nich s nimi naučila pracovat," vysvětluje ředitelka Pohody Naďa Kubalová a dodává: „Víte, co je na tom obdivuhodné a ojedinělé? Především to, že paní Věra Böhmová patří sama do kategorie starších seniorů, ale díky své vitalitě dokáže motivovat a přinášet radost nejen svým vrstevníkům."

Oceněná žena říká, že to je asi tím, že neumí sedět s rukama v klíně a nic nedělat.

„Celý život jsem cvičila a i teď začínám každý den poctivou rozcvičkou. A když se mi nechce, tak vstanu, kouknu na sebe do zrcadla a řeknu si: Holka, stáří je tady, ale ty tomu nemůžeš podlehnout. Vstávej a cvič! To víte, že mě každou chvíli něco bolí, ale to už k tomu věku patří. Na druhé straně – dokud se hýbu, tak žiju," říká vždy dobře naladěná seniorka z Orlové.

„Nikdo přece není zvědavý na něčí zakaboněný výraz! Proč bych měla svým zamračeným obličejem někomu kazit náladu? Když mě něco bolí, tak se s tím snažím něco udělat, ale rozhodně z toho nestresuju. Je to problém, ale zase ne tak velký, abych z toho měla špatný den," vysvětluje vitální žena.

Z Ceny Ď má obrovskou radost a nezapomenutelný zážitek si odnesla i z jejího předávání v Národním divadle.

„Byla to pro mě obrovská čest stát na pódiu Nové scény Národního divadla vedle mnohých významných osobností. Bylo to ohromně působivé, i když jsem si zpočátku připadala, že tam nepatřím, že zas nic tak zázračného nedělám, pouze cvičím se seniory a snažím se jim tak trošku pomáhat," dodává k ceně, jejíž název je odvozen od jednoho z nejhezčích a nejmilejších českých slov – děkuji.