Vánoce se blíží a nakupování dárků na internetu je už dnes mnohdy na úrovni nakupování v tzv. kamenných prodejnách. Jak nenaletět?

„Všechny rizikové weby spojuje skutečnost, že se nikde v kontaktech spotřebitel nedočte, kdo je provozovatelem. Jediným kontaktem bývá jakýsi formulář. Každý den Česká obchodní inspekce zveřejňuje nové podvodné weby na stránkách www.coi.cz/rizikove,“ shrnuje úvodem pár základnách rad mluvčí ČOI Milan Frŏlich.

Výše popsaný trik s kupováním domén?

„Internetové stránky, které přímo v adrese nesou název například dříve reálně fungující restaurace. Když se na ně prokliknete dnes, najdete tam třeba e-shop s obuví. Už toto by mělo každého odradit,“ říká dále Milan Frŏlich.

Weby, kde existuje jen jediná možnost platby, a to předem.

„Nereaguji a vyberu si jinou nabídku. Poctiví obchodníci mají v nabídce několik možností platby za zboží, peníze předem nikdy neposílám. A platí to nejen u internetových společností, ale třeba také u nakupování od soukromých osob na portálech, jako Bazoš, Aukro a další,“ přidává další základní rady jak se na internetu nestát obětí podvodného jednání mluvčí policie Zlatuše Víačková.

„A vyplatí se také pročíst si případné recenze a zkušenosti jiných,které jsou v případech mnoha e-shopů na internetu k mání,“ radí dále.

Policie pak doporučuje vyhýbat se také webům, psaným špatnou a jinak nespisovnou češtinou.

„Před výběrem správného e-shopu doporučujeme zkontrolovat, zda prodejce není například náhodou z Panamy, Číny a dalších takových zemí, protože případné reklamace, pokud tedy zboží dorazí, bude nutné řešit právě s prodejcem z dané země. Doporučujeme nakupovat na e-shopech provozovatelů v ČR, nebo alespoň v rámci EU, protože zde platí klasická možnost vrácení zboží do 14 dnů bez udání důvodu, 2 roky „záruky“ a vše tak, jak je spotřebitel v ČR zvyklý,“ doplňuje mluvčí ČOI Milan Frŏlich.