Jindřich Feber, starosta obce, jíž objekt od roku 1997 patří, září spokojeností. „Máme hotovo, ale bylo to náročné. Zejména proto, že objekt byl v dosti špatném stavu i po statické stránce. Museli jsme shodit střechu a rekonstrukci jsme byli nuceni řešit totálně, abychom tento kulturní stánek pozvedli o kousek výš,“ říká starosta Albrechtic.

Program letošního vánočního městečka v Havířově narušil covid.
Olympic, Koller ani Hron nebudou. Havířov zrušil program vánočního městečka

Zatímco exteriér dělnického domu, kde se v minulost hrálo dokonce i divadlo, zůstal zachovaný, interiér doznal velkých změn. „Je tady nové úplně všechno, původní je jen obvodové zdivo. Nově je vybavený sál, zachovali jsme svatou Barboru a nové jsou tady samozřejmě toalety, lokál i šatna,“ popisuje proměnu interiéru stavby z roku 1908.

Připomněl, že v sále kromě zmodernizovaného jeviště přibyl na patře balkon. „Hodně jsme zvažovali, zda ho nechat přidělat. Musela se kvůli tomu bagrovat polovina sálu, ale myslím že to byl dobrý krok. Balkon do tohoto prostoru patří a vypadá dobře,“ myslí si starosta.

V hospodě už se dá i najíst

Dělnický dům má také nového nájemce, který se stará o kuchyň a vaří i denní menu. Ondřej Zabawski vystudovaný hotelovou školu a kuchařské zkušenosti sbíral po republice i v zahraničí. „Zatím jsem v kuchyni sám, ale zvládám,“ říká mladý podnikatel.

Připouští, že se k otevření restaurace odhodlal v ne právě ideální dobu. Tak jako bylo vše dobře rozjeté, diář měl plný objednávek na firemní vánoční večírky a školení, tak s opětovným nástupem proticovidových opatření, lidé akce ruší.

První etapa přestavby a modernizace Nádražní ulice v Českém Těšíně  se blíží ke konci, listopad 2021.
Podívejte se, nový bulvár v Českém Těšíně už se rýsuje

„Už jsme tu měli několik akcí, pátky a soboty je plno. Ale na předvánoční období nám lidé 90 procent akcí zrušili. Přišla blbá doba,“ říká posmutněle. „Uvidíme, co bude dál.“

Dělnický dům každopádně ve zrekonstruovaném sále nabízí stovku míst a v banketce do pětadvaceti. Příští rok od jara bude k dispozici také modernizovaná zahrada s krytým posezením, kam se vejde až 200 lidí. Přibylo také parkoviště pro 30 aut.

„Uprostřed bude velké topeniště a zezadu chceme postavit udírnu, kde si budeme sami připravovat klobásy, maso nebo špekáčky,“ dodává provozovatel dělnického domu Ondřej Zabawski.