Na lůžkovém oddělení je celoročně kapacita 26 míst zcela obsazená a dokonce je zavedený objednávkový systém. Nedá se konstatovat, že by převládaly ženy či muži nebo určitá věková skupina. Nicméně mladých lidí přibývá. Ze statistik lze vyčíst, že stále více pacientů je hospitalizováno snemocí snázvem deprese, které, když jsou neléčené, mohou vést až ksebevraždám.

„Opravdu zaznamenáváme větší počet tohoto onemocnění. Říkám, že je to nemoc, a to opravdu vážná, která se často zlehčuje a podceňuje, přitom následky mohou být katastrofální. Lidi knám přivádí především špatný sociálně ekonomický stav, který nedokážou sami zvládnout. Deprese je jednoduše bolest duše. Člověk najednou zjistí, že nejenže nedokáže myslet pozitivně, ale najednou absolutně nevidí smysl života. Nic ho nebaví, ani práce rodina, nevidí přátelé a uzavírá se do svého světa beznaděje, kam nechce nikoho vpustit. Často se pak objevují sebevražedné sklony,“ řekla vrchní sestra psychiatrického oddělení Taťána Kršíková.

Léčba spočívá vpsychoterapiích skupinových i individuálních, relaxaci a antidepresivech.

„Tyto léky se vposlední době staly takovým trendem, ale zapomíná se na jednu důležitou věc. Určitá antidepresiva by se vžádném případě vprvních třech týdnech neměla pacientovi aplikovat bez hospitalizace. Než látka začne působit tak jak má a dojde kvyrovnávací hladině, může se stav nemoci naopak prohlubovat a pacient se cítí ještě daleko hůř,“ dodala vrchní sestra.

Většina pacientů na oddělení zůstává tři až čtyři týdny. „Po této době jsou buď propuštěni domů a dochází na ambulantní léčbu, nebo pokud stav není uspokojující je přeložen do jiného zařízení kdlouhodobější léčbě. Špatné je to, že populace stále vidí psychiatrii vtom špatném světle. Jinými slovy, ten, kdo se již jednou u nás léčit nese si takovou nálepku a je vpodstatě svým způsobem diskriminován ve společnosti a to je velice mylné. Jsme jen jedno odvětví medicíny a občané by nás tak měli vnímat, ne se cítit poníženě a bát se nás,“ vysvětlila Kršíková.

Personál se snaží pacientům co nejvíce odborně pomoci, ale rovněž pro ně vymýšlet nejrůznější terapeutické aktivity. „Je důležité, aby se tady nemocní cítili dobře. Kromě zdravotní péče zde mohou pacienti využívat například sportovní místnosti srotopedy, nebo tady máme pingpongový stůl, či stolní fotbal. Náš personál se rozhodl, že přijme od sponzora nauku, jak provádět dekupáž, což je ubrousková technika. Můžeme tak vrámci terapie tvořit obrázky. Také se chceme naučit korálkovou metodu. To všechno přispívá klepšímu psychickému stavu nemocných,“ doplnila Taťána Kršíková.