„Když za daných podmínek přeběhne chodec v černém či tmavém oděvu před vozidlem, nemá ho řidič takřka šanci včas zahlédnout a poté dochází k fatálním následkům. Proto na lidi apelujeme, aby situaci nepodceňovali,“ vysvětlovala v úterý ráno v Havířské ulici v Karviné Zlatuše Viačková z preventivního oddělení policie Karviná, která tu s kolegy rozdávala chodcům reflexní pásky.

„Právě v Havířské ulici je po ránu velmi rušný provoz, chodí tady i spousty dětí do škol či na gymnázium a v minulosti jsme tu žel zažili i těžké a fatální nehody s účasti chodců,“ vysvětluje výběr karvinských policistů Zlatuše Viačková.

Hokejista Bostonu David Pastrňák (vpravo) překonává brankáře Anaheimu Ducks Johna Gibsona (vlevo).
Čtyři góly! Pastrňáka velebí celý Boston

Právě děti a studenti patřili mezi ty, které policisté oslovovali nejčastěji. „Takové pásky máme doma a hrajeme si s nimi,“ znělo několik dětských odpovědí. „Jenže doma vás reflexní prvky neochrání, ty jsou od toho, abyste je nosili,“ vysvětlovali trpělivě policisté.

Logo bezpečnostní akce zaměřené na chodce. Foto: PČRZdroj: Deník / Richard KutějLogo bezpečnostní akce zaměřené na chodce. Autor: PČR

Desítky chodců oslovili v úterý ráno také policisté v Ostravě. „Vybrali jsme část Poruba v okolí ulici Francouzská a Opavská, protože jde o místo s opravdu rušným provozem. Myslím, že akce se povedla a měla potřebný dopad, oslovení chodci byli vstřícní a reagovali vesměs velmi kladně,“ popsal ostravský policejní mluvčí Richard Palát.

Tady to začalo. Snímek stánku v Havířově-Šumbarku z 6. 9. 2012, kdy celníci a hygienici zahájili první šťáru, která se rozvinula do rozsáhlé kauzy přesahující hranice republiky.
Odsouzený stánkář: V metylové kauze byla odsouzena řada nevinných

Nosit reflexní prvky dnes už ukládá také zákon, což platí na komunikacích mezi městy a obcemi. Snahou policie je ale přesvědčit a naučit veřejnost, aby reflexní prvky nosili i ve městech a v obcích. Jak ukazují statistiky nehod za účasti chodců, situace na silnicích je tu velmi podobná. A reflexní prvek – tedy i takřka jistota, že šofér spatří chodce ve vozovce včas – může zachránit zdraví či dokonce život.