Jak pomoci dětem bojovat se smogem, který co chvíli sužuje Karvinsko?

Učitelky z mateřských škol chodí s dětmi často do solných jeskyní.

Jak se Deníku podařilo zjistit, je tato „ozdravná kúra“ v současnosti trendem. Nadýchat se slaného vzduchu a slané mlhy míří každý týden desítky malých dětí.

Těm vlhké ovzduší pomáhá vyčistit si plíce od smogu a prachu, který je na Karvinsku všudypřítomný.

„Do solné jeskyně jezdíme jednou týdně. Skupinky se střídají, takže každé dítě se do jeskyně dostane zhruba jednou za dva týdny,“ popsala Radomíra Jasenková, ředitelka Mateřské školy v Doubravě. Už několik let mají solnou jeskyni nedaleko, v Dětmarovicích. Dříve museli dojíždět do Horní Suché.

Prosolený vzduch dětem pomáhá

Předškolákům inhalace jednoznačně prospívají. „Po první návštěvě prý sice rodiče zaznamenali trošku rýmu u dětí, ale to bylo jen očištění se od zanesení plic a nezvyk. Ale prvotní šok děti překonaly, po druhé nebo třetí kúře si rodiče začali návštěvy inhalační jeskyně chválit,“ dodala Jasenková.

Jak takový pobyt v jeskyni vypadá? Trvá pětačtyřicet minut.

„Nejdřív si děti jdou lehnout na relaxační lehátka a inhalovat. Pustíme jim k tomu pohádku a mohou se dívat na strop, který díky osvětlení vypadá jako v pohádce,“ popsala Svatava Salavová ze solné jeskyně v Dětmarovicích.

Poté děti pokračují do herny, kde je několik stavebnic a her i při zábavě se mohou nadýchat slaného vzduchu, který jim zlepšuje zdraví.

Podle Salavové je optimální jedna návštěva týdně.

„Pokud je ale dítě častěji nemocné, jsou vhodnější dvě návštěvy týdně, aspoň po dobu pěti týdnů. Nemocnost pak u dětí klesne, pročistí se jim plíce,“ dodala pracovnice solné jeskyně.

Návštěva solných jeskyní se stává mezi mateřskými školami velmi populární.

„Zkušenosti máme jen ty nejlepší. Solnou jeskyni s dětmi navštěvujeme vždy v nejhorším období, tedy od prosince do března. A můžeme to ostatním jen doporučit!“ řekla Zdeňka Foltynová, vedoucí učitelka Mateřské školy v Dětmarovicích-Koukolné.

A pochvalují si i v Orlové. „Je to velice dobré a rodiče dětí mají o tuto službu velký zájem. Určitě by bylo ještě lepší, kdyby děti mohly chodit do solné jeskyně intenzivně, třeba po dobu několika týdnů, klidně i s rodiči. Zdravotně by jim to pomohlo ještě více,“ upozornila Milada Visorová, zástupkyně ředitelky pro Mateřskou školu Okružní v Orlové.

Pobyt v solné jeskyni doporučují i dětští lékaři. „Určitě je to dobré, dětem bych to doporučila. A také různé formy otužování a saunování,“ uvedla lékařka Helena Smetanová z Karviné. Sama prý jezdí do solných jeskyní v Polsku. „Vím, že to určitě pomáhá a dětem ve zdejším regionu to prospěje,“ dodala Smetanová.