A jak tento téměř nápad vznikl? Inspirací byly právě ony senior taxíky.

„K domu s pečovatelskou službou jezdíval autobus, který už ale nebyl tak využívaný, zvláště poté, co jsme zavedli senior taxi," vysvětlila starostka města Šárka Kapková.

A právě nevyužívaný autobusový spoj byl impulsem ke zřízení autobusu pro školáky.

„Jde nám mj. o bezpečnost dětí, kterým chceme zpříjemnit cestu do školy. Věřím, že to mnozí rodiče uvítají," říká starostka Šárka Kapková.

Dodává, že do prosince jde o zkušební provoz, ovšem už teď má na fungování junior autobusu kladné ohlasy.

Autobus nejen pro školáky

Ocení to například rodina Gebauerová. „Jezdím brzy ráno do práce do Karviné, manželka pak k dispozici nemá auto, aby vozila děti do školy. A zrovna nejblíže ji nemají," přiznal Pavel Gebauer, který s rodinou v Rychvaldě žije.

A děti mají z autobusu také radost. „Je to jako v té kreslené pohádce Kouzelný autobus, kde všechny děti jezdí do školy spolu," řekla sedmiletá Eliška.

Trasa školního spoje vede z Orlové přes Rozcestí po zrekonstruovaných ulicích Jarošovická a Lutyňská na sídliště a dále pak k domu s pečovatelskou službou. Zajíždí celkem k jedenácti zastávkám. Autobus jezdí dvakrát denně a neslouží jen dětem.

„Jízdní řád je však navržen tak, aby vyhovoval začátku a konci školního vyučování, a to právě zejména u mladších ročníků. A velmi příjemná je také cena jízdného přesně dvě koruny stojí jízdenka pro děti a osm korun pro dospělé," vedla starostka s tím, že do budoucna se možná budou zastávky přidávat.

„Není to úplně jednoduché, vše se musí projednat s vlastníkem pozemku, zda umístění zastávek povolí, ale věřím v dohodu," řekla Šárka Kapková.

U přechodů hlídají strážníci i rodiče

Ve větších městech však nic podobného nechystají. „Jelikož tady máme dvanáct základních škol a pět a půl tisíce školáků, svážet žáky do škol je pro nás nereálné," uvedla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Dodala však, že v rámci bezpečnosti dětí hlídají neosvětlené přechody strážníci městské policie, stejně tak přechody u základních škol hlídali dobrovolníci z řad rodičů, avšak ti o tento projekt ztratili zájem.

O zřízení Junior autobusu neuvažují ani v Havířově.

„Máme plně pokryté trasy do škol městskou hromadnou dopravou, navíc jsme velké město, ve kterém děti jezdí do škol různými směry," sdělila mluvčí Eva Wojnarová.