„Poprvé se sejdeme úplně všichni z domova 18. prosince a usedneme i k vánočnímu salátu a kaprovi. Poté si povídáme a loučíme se popřípadě s dětmi, o kterých víme, že brzy odejdou. Děláme to tak každým rokem,“ řekla ředitelka Ladislava Hilbertová.

Některé z dětí si jejich rodiče berou na vánoční období domů. „Nyní nedokážeme přesně říct, kolik malých nám tady zůstane, jelikož sociální pracovnice právě projednávají a schvalují žádosti na propuštění do rodin. V minulém roce zde prožilo celé svátky i Štědrý den asi jen pět dětí,“ dodala Hilbertová.

Pracovníci Sluníčka se snaží pro ty, co zůstanou udělat dvacátý čtvrtý prosinec dnem, jakoby byli v opravdové rodině. „Celý den je hodně sváteční, všude voní cukroví, zpívají se koledy a připravuje se štědrovečerní večeře. Samozřejmě nechybí dárečky,“ doplnila ředitelka. Právě dárků je každým rokem velká nadílka.

„Děti tradičně píšou psaníčka Ježíškovi a my se jim je snažíme následně splnit. Musíme velice poděkovat magistrátu, který každoročně vyčleňuje peníze právě na zakoupení dárků. K předání primátorem Františkem Chobotem dojde 19. prosince a my se na to moc těšíme. Rovněž patří dík jednomu havířovskému podnikateli, který si napsaná přáníčka převezme, dárky nakoupí a sám je také dětem nadělí,“ vysvětlila Ladislava Hilbertová.