„Máme velice dobrou spolupráci s policisty, kteří pro nás dělají přednášky a ukázky na různá témata, tak aby se děti dověděly více o jejich práci, ale rovněž jaká na děti mohou číhat nebezpečí, čeho se vyvarovat a jak v případě nouze reagovat,“ řekla ředitelka Ladislava Hilbertová.

Akci zahájil ředitel policie, který děti seznámil jednak se složkou jako takovou, ale také jim dával kontrolní otázky, zda ví, na jaká čísla v případě nouze volat.

„Je důležité, aby děti byly informovány, co mají dělat v situaci, pokud jsou ohroženy. Naše složky neslouží jen k odhalování přestupků, ale také k pomoci, když nás někdo potřebuje,“ řekl ředitel Městské policie Muras. Pak přišla na řadu samotná ukázka, jak se cvičí policejní pes, jeho poslušnost a využití v praxi. A děti se měly na co dívat.

Belgický ovčák Gert se svým psovodem předvedli, jak musí pes poslouchat svého pána, plnit jeho úkoly a v případě potřeby svého pána ochránit. K tomu sloužila názorná ukázka, kdy byl nastražen figurant jako narušitel a pes plnil přesně svou úlohu, ke které byl vycvičen. Během celé akce měli zúčastnění možnost pokládat strážníkům otázky, které je zajímaly. Některé z dětí chtěly vědět, co musí udělat, pokud by se také chtěly stát policisty, nebo podle čeho si mají zvolit, jakého psa si pořídit. Rovněž je zajímalo, od kdy se strážní psi cvičí a co se stane s Gertem, až doslouží, jelikož je mu již devět let.
Padla i otázka, zda je bojové plemeno vhodné jako služební pes a jak je to s jeho ovladatelností. Veškeré otázky jim policisté objasnili, včetně toho, že tento poslušný a nejstarší pes zůstane v zaslouženém důchodu u svého psovoda.

Odměnou pro děti bylo to, že i když pes předvedl, jak umí být rázný a ostrý při plnění obrany, mohou si ho hladit, bez obav a náznaku jakékoliv agrese. Městská policie v Havířově má čtyři strážní psy a každý má svého psovoda, který ho cvičí a věnuje se mu již od štěněte.