Na paralympiádu aneb Umíme si pomáhat, přijeli soutěžit postižené děti a klienti ústavů zHavířova, Třince, Opavy, Nového Jičína, Orlové, Českého Těšína, Bohumína a Krnova. „Při vymýšlení sportovních disciplín jsme mysleli hlavně na předpoklady a požadavky zdravotně, tělesně či mentálně postižených. Snahou je také propojit vazby hendikepovaných a zdravých dětí,“ řekl ředitel pořádající agentury PARA consulting David Rojíček.

Na hřišti Základní školy Gen. Svobody se nacházelo několik sportovišť. Stejně jako loni se velkému zájmu těšila lukostřelba, nezaostával však ani stolní tenis a košíková. Letos poprvé si mohli účastníci vyzkoušet také frisbee, florball na vozíku či horolezectví, milovníci zvířat se mohli projet na koni.

„Bez odborného dohledu a citlivého přístupu by akci uspořádat nešlo, proto jsme velmi rádi, že odbornou záštitu nad tímto projektem i do dalších let přislíbila katedra aplikovaných pohybových aktivit Univerzity Palackého Olomouc, která poskytla kvalifikovaný dohled. Díky patří také studentům Ostravské Univerzity a Športového gymnázia vŽilině, kteří působili vroli asistentů na jednotlivých stanovištích,“ doplnil Rojíček.

V doprovodném programu, který moderovala Hanka Gajdošová, se představily místní folklorní soubor Vonička, taneční skupina Limit dance corporation, pěvecké sbory Základní školy Žákovská a gymnastky zpořádající Základní školy Generála Svobody.

Paralympiáda letos nezůstane jedinou větší akcí pro hendikepované děti. PARA consulting chce totiž pro postižené připravovat zábavu po celý rok. „Již teď víme, že se opět sejdeme vzáří, listopadu a prosinci. Příští rok snad už bude akcí podstatně více,“ doufá Rojíček.