Už za dva roky začne možná Elektrárna Dětmarovice spalovat jedy z ostravských ropných lagun po tamní firmě Ostramo. V elektrárně už proběhly za přísných bezpečnostních podmínek testy, které měly ověřit takové spalování v praxi. Ty pro společnost ČEZ prováděla firma Geosan Group, která s jejich výsledky včera seznámila dětmarovické zastupitele. „Ze záměru spalování lagun zrovna u nás nadšeni nejsme. Dokud ale nebudeme seznámeni se samotnými výsledky, nerad bych cokoli blíže komentoval,“ řekl včera před jednáním zastupitelů starosta obce Lumír Mžik (KSČM).

Výsledky testů už zná například firma ČEZ, které dětmarovická elektrárna patří. Podle mluvčí společnosti Alice Lutišanové, měly testy ukázat, že spalování jedů by pro své okolí nemělo představovat hrozbu. „Ukázalo se, že některé údaje jsou dokonce ještě pod hodnotami běžně uznávaných norem,“ říká Lutišanová. Ta také sdělila, že k samotnému spalování by došlo v Dětmarovicích nejdříve za dva roky. „Proběhly první přípravné testy, teď se zkoumají podmínky samotného spalování v praxi. K dalším testům zatím v Dětmarovicích nedojde,“ doplnila mluvčí ČEZu. O co jde v praxi? Do uhlí, jehož spalování vyrábí elektrickou energii, by byla přidávána směs ze zmíněných ropných látek.

Takto by došlo k jejich postupné likvidaci. Do situace se vložilo také občanské sdružení Občané za životní jistoty. To nedávno v dětmarovickém radničním tisku zveřejnilo své dotazy, které zaslalo zmíněné firmě Geosan Group. Odpovědi hodnotí sdružení většinou jako neuspokojivé. Například na otázku, jaké karcinogenní, toxické a jiné nebezpečné látky, jsou obsaženy v ropných látkách jim firma odpovídá, že složení je popsáno v jakési příloze, kterou však sdružení nikdy neobdrželo. Sdružení se nedozvědělo třeba ani to, jaké by mělo být celkové množství ropných látek, které by dětmarovická elektrárna měla spálit. Informace o samotném sdružení a také o probíhajícím spalování najdou zájemci na internetových stránkách www.osde.cz. Samotnému spalování ještě budou předcházet jednání, kde své stanovisko řekne také samotná obec Dětmarovice.