Digitální vysílání dnes naladí jen obyvatelé Ostravy a některých okolních měst a obcí. Například na Opavsku, ale ijiných částech kraje je digitální vysílání ještě problém. „Vtuto chvíli neplánujeme posílení signálu vtéto oblasti, ale do budoucna je nevylučujeme. Všechny připravované změny naší sítě se diváci a posluchači dozvědí vdostatečném předstihu,“ informovala vpátek mediální zástupkyně společnosti České radiokomunikace Marie Fianová.

Zatímco na Domažlicku bylo letos vsrpnu zcela ukončeno analogové televizní vysílání a lidé tam naladí programy pouze vdigitální podobě, na Ostravsku si lidé naladí „klasické“ analogové vysílání ještě několiklet. Přijímat digitální televizní vysílání totiž mohou vMoravskoslezském kraji od 9.února 2005na kanálu 39 (618 MHz) pouze obyvatelé Ostravy a okolí. Přesnou mapu pokrytí signálem pro digitální příjem mohou diváci najít například na internetových stránkách Českých radiokomunikací (www.cra.cz).

Až vokamžiku, kdy docela skončí vČeské republice pozemní analogové vysílání, což bude vletech 2009až 2012, se budou muset všichni majitelé televizorů vybavit digitálním přijímačem, takzvaným set-top-boxem, nebo televizorem stímto zabudovaným přístrojem.

Podle zástupců Českých radiokomunikací znamená digitální vysílání televize pro diváka především výrazné rozšíření programové nabídky, stabilizaci kvality obrazu a zvuku zejména ve ztížených podmínkách a doplňkové informační služby.

Na Ostravsku lidé nyní mohou zhladnovského vysílače naladit vrámci digitálního vysílání multiplex vysílaný vsíti společnosti České radiokomunikace, a to televizní a rozhlasové stanice– ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 Sport a NOVA, ČRo1-Radiožurnál, ČRo2-Praha, ČRo3-Vltava, ČRo Leonardo, ČRo D-dur, Rádio Česko, ČRo4-Rádio Wave. Ktomu potřebují přístroj nazvaný set-top-box, který dekóduje digitální signál.