Podle starosty obce Ondřeje Febera potřebovala hlavní školní budova, která je z roku 1900, a zásadní investice potřebovala jako sůl.

"Mám velkou radost, že ke 120. výročí od chvíle, kdy naši předkové sami vybudovali tuto školu v naší obci, ji můžeme předat v bezvadném stavu k užívání dalším generacím. Celý soubor budov, kam patří i mateřinka, kuchyně a tělocvična, jsme zateplili a zhotovili novou fasádu. Vyměnili jsme všechny krovy a střešní krytinu. Součástí dodávky je také instalace klimatizační techniky, úpravy interiérů a modernizace vybavení školní kuchyně. To vše přináší větší komfort žákům i personálu, stejně jako úspornější provoz,“ uvedl starosta Stonavy.

Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

Práce trvaly od loňského roku a ještě nekončí, co se týče venkovních úprav, která však už nebrání provozu. Kompletně hotovo má být do konce srpna. Školní komplex slouží k výuce předškoláků a žáků s polským vyučovacím jazykem a žáků stonavské pobočky Základní umělecké školy v Karviné.

Moravskoslezští hasiči v reálu Dolu Darkov dezinfikují společné prostory.
Případů nakažených okolo Dolu Darkov stále přibývá, celkově jde o 393 lidí

"Po dobu rekonstrukce české základní školy na Hořanech, tedy i v příštím školním roce, u nás budou žáci 1. a druhé třídy," uvedla Marcela Gabrhelová, ředitelka Základní školy s polským jazykem vyučovacím.

Dodala, že největší radost z nových prostor mají děti ze školky. "Když teď mohou srovnat, jak prostory vypadaly, když ji v půli března opouštěly, a jak vypadá dnes, je to úplně něco jiného. Děti jsou doslova nadšené," přibližuje ředitelka.

Příměstský tábor – Letní taneční škola pro děti. Taneční studio Pole Heaven.
Na městský tábor bez roušky? Je to na pořadatelích

Investice přišla na zhruba 30 milionů korun a většinu nákladů nese obec. Sedmi miliony přispěl Moravskoslezský kraj a část nákladů pokryla evropská dotace.

Obec nyní připravuje rekonstrukci historicky ve Stonavě nejstarší školy v části Hořany, která byla postavena v roce 1853 a je vzhledem ke svému stáří a důlním škodám v havarijním stavu. Vyučují se v ní děti prvního stupně české částí stonavské školy.