Do Slezska přijedou renomovaná kamenná divadla i nezávislé divadelní soubory. O přízeň publika se bude ucházet klasická činohra, loutková představení, taneční divadlo, autorská představení, pouliční spektákl, nebude chybět setkání nad literaturou, koncerty či výstavy.

Organizační ředitelka z české strany Petra Slováček Rypienová upozorňuje, že v letošním výběru nabízených inscenací silně rezonuje téma svobody. „Domnívám se, že všechny nabízené inscenace se nejrůznějším způsobem dotýkají a zpracovávají téma svobody. Svobody od něčeho a svobody k něčemu. Existuje mnoho způsobů, jak ji definovat a jistě bude zajímavé sledovat její ztvárnění na prknech, co znamenají svět,“ naznačila.

Národní den železnice 2023, 23. září 2023, Bohumín.
VIDEO: Den železnice v Bohumíně. Návštěvníky ohromila historie i moderna

Zahájení se ujme soubor pražského Divadla pod Palmovkou, který si loni z Těšína odvezl hlavní cenu Zlomenou závoru od diváků i odborné poroty. Letos přijíždí Palmovka s autorským kusem Tomáše Dianišky Encyklopedie akčního filmu. Jde o sci-fi komedii o svobodných lidech v nesvobodné době se zaměřuje na dobu vzniku Charty 77. „Hra s živou hudbou diváky přenese do doby normalizace a undergroundových koncertů a Magora Jirouse. Představení je plné humoru, nadsázky, odkazů na populární filmy a osobnosti, ale nechybí ani dojemné momenty a reflexe o smyslu disentu a svobody,“ je přesvědčena Petra Slováček Rypienová.

Snímek z představení divadla Pod palmovkou Encyklopedie akčního filmu.Snímek z představení divadla Pod palmovkou Encyklopedie akčního filmu.Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

Divadlo Dokola z Tábora navazuje na dřívější prezentaci polských a československých inscenací Václava Havla. V Těšíně odehraje Havlovu téměř zapomenutou hru napsanou v roce 1987 Prase. Jedná se o úsměvnou historku o tom, jak se Václav Havel ještě jako disident pokoušel na vesnici obstarat prase na zabijačku, na níž měli přijet jeho přátelé z disentu.

Koláž, plánované stavby a projekty na Karvinsku.
FOTO: Karvinsko. Toto jsou nové zásadní stavby, které mají změnit podobu měst

Nevšední zážitek určený primárně mladému publiku slibuje originální jevištní dílo Máj v podání slovenského Divadla Ludus. S inscenací hry kontroverzní polské autorky Doroty Maslowské Dva ubohý Rumuni, co mluvěj polsky přijíždí do Českého Těšína nezávislé činoherní ostravské divadlo Studio G.

Polská divadla i muzíkál Balada pro banditu

Polskojazyčná část festivalu přiváží neméně zajímavé inscenace z celého Polska. V porůběhu těšínského divadleního týdne se předsatví Teatr im. Stefana Źeromskiego v Kielcach v koprodukci s Teatrem Łaźnia Nowa, Polski Teatr Tańca w Poznaniu a Teatr im. H. Modrzejewskiej z Legnice.

Oslavy výročí 70 let Gymnázia Karviná si nenechal ujít ani jeho bývalý učitel cizích jazyků a diplomat Otakar Gorgol. Snímek je ze summitu ve Washingtonu v roce 2016.
Důchod není pro mě. Stále pracuji, říká bývalý učitel karvinského gymnázia

Neodmyslitelnou součástí přehlídky je prezentace zajímavých inscenací Těšínského divadla. Polská scéna festivalovému publiku nabídne v premiéře muzikál Milana Uhdeho a Miloše Stědroně Balada pro banditu, pod kterou je jako režisér podepsán Petr Kracik. Loutková scéna Bajka přenese malé i velké publikum do kouzelného světa Karla Poláčka s inscenací Bylo nás pět.

Koncerty a výstavy

Vedle divadelních představení nabídne nejstarší porevoluční divadelní festival tehdejšího Československa (od roku 1990) také doprovodný program. Jedním z tipů je jistě koncert v atraktivních prostorách bývalé synagogy v Českém Těšíně, kde vystoupí česká pianistka, skladatelka a zpěvačka Beata Hlavenková společně se slovenským trumpetistou Oskarem Törökem. Z mimodivadelních akci je možné jmenovat například také výstavy, z nichž jedna je pod širým nebem. Zbylé dvě budou k vidění v COK Domě Narodowem v Cieszyně.

V prostorách Zámečku Petrovice vystavuje až do konce října karvinská výtvarnice a ilustrátorka Veronika Zvonečková.
Veronika Zvonečková nabízí obrazy plné barev, podívat se na ně můžete na zámečku

32. ročník Mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic/Bez Granic se letos koná v termínu od 1. do 8. října. Informace o dalších doprovodných akcích naleznou diváci na webových stránkách festivalu www.borderfestival.eu či na stránkách českého organizátora www.cloveknahranici.eu Vstupenky bude možné zakoupit on-line nebo před samotnými představeními v místech konání v Českém Těšíně i Cieszyně.