Ocenění dívky získaly za týmovou práci a vytvoření odborného časopisu o bezpečném a odpovědném používání sociálních sítí. S projektem letos zvítězily v celostátní soutěži ve tvorbě spotřebitelského časopisu pro mládež s názvem Spotřeba pro život. Letošní téma znělo: Jak bezpečně používat sociální sítě.

„Během distanční výuky nám připadala tato myšlenka jako vysoce aktuální a přínosná. I my jsme chtěly zjistit o této problematice více. Odborné informace jsme dohledávaly samy nebo nám je pomáhali ověřovat učitelé. Pomocí dotazníku jsme zjišťovaly názory vrstevníků na distanční výuku. Za účasti dalších studentů jsme vytvořily návod, jak se bezpečně vidět na on-line schůzkách. Časopis jsme pojmenovaly NETime a samy si jej graficky zpracovaly. Máme radost z ocenění, myslím, že projekt nás posunul hodně dopředu a je impulsem pro další projekty,“ říká studentka Jana Hrůzová.

Ceny pohonných hmot na čerpací stanici Orlen v Zebrzydowicích v Polsku.
Díky snížení daně bude benzin v Polsku ještě levnější

Dodala, že sama se již setkala s kyberšikanou a touto formou chtěla s kamarádkou užitečné informace předat i dalším mladým lidem, pomoci jim udržet sociální život pod kontrolou. Markéta Kulová se kvůli nemoci nemohla slavnosti zúčastnit.

Studentky obdržely od kraje poukázky na nákup vybraného zboží, od organizátora soutěže Spotřeba pro život zájezd do Evropského parlamentu.

„Moc mě těší, že máme v našem regionu mladé lidi, kteří jsou cílevědomí, mají zájem o své okolí a jsou ochotní dělat věci nad rámec povinností, které jim určuje jejich škola nebo i rodiče. Můžeme být na ně právem pyšní, právě oni budou v budoucnu formovat náš kraj a podílet se na tom, jak se u nás bude žít,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

V Českém Těšíně vyzdvihl přínos práce studentek pro jejich vrstevníky.