Do jakého data a jak vyřešíte nemocnici? Do jakého data a jak dokončíte stavbu náměstí? Do jakého data a jak zachráníte ZUŠ? Do jakého data a v jakém rozsahu postavíte koupaliště a zejména za kolik? Ptá se místní buňka hnutí ANO na svém facebokovém profilu.

Orlovské ustavující zastupitelstvo zasedá právě dnes od 10 hodin. Koalice složená ze stran a hnutí Nezávislí+Změna pro lidi, KSČM, Volím Orlovou a SPD podepsala minulý týden koaliční dohodu. Ve vedení města budou tři uvolněné funkce, starostou má být Miroslav Chlubna ( Nezávislí+Změna pro lidi), pozice místostarostů by měli obsadit Miroslav Koláček (KSČM) a Naděžda Kubalová (Volím Orlovou).

„Před čtyřmi lety proběhlo korektní jednání se všemi uskupeními, která se dostala do zastupitelstva města Orlová. Pak jsme složili koalici, tak jak fungovala celé čtyři roky. Současná situace byla o nás bez nás. Pokud bychom se sešli s kolegy z ostatních stran a uskupení a došli k závěru, že z programových či personálních důvodů nejsme schopni sestavit koalici, považovala bych to za standardní politický postup,“ píše dosavadní místostarostka a volební lídryně orlovského ANO Petra Jenčmionková v debatě na facebooku u výše zmíněného příspěvku a reaguje tak na dotazy, které připomínají situaci právě před čtyřmi lety.

Vítězem voleb byli tehdy v Orlové komunisté, i oni pak ale skončili v opozici a město vedla koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL.

„Nabídku na koaliční jednání ale jako první vždy dává vítěz,“ okomentoval debatu pro Deník Miroslav Chlubna. „Vítězem bylo letos ANO, když jsme ale od nich nic podobného neobdrželi, rozběhla se další koaliční jednání, které přinesla tento výsledek,“ dodal.

Sám pak ale dále podotknul, že s opozičními stranami včetně ANO bude chtít současná koalice spolupracovat.

„Pokud budou mít zájem, chceme spolupracovat tak, aby výsledná rozhodnutí vycházela z názoru zastupitelstva, nikoli jednotlivých politických stran,“ řekl Deníku Miroslav Chlubna. Dodal, že například ke zmiňovanému koupališti vznikne komise, která se bude celým projektem a jeho realizací zabývat. Také v ní by podle něj mohli zasednout třeba i členové ANO.

Ustavující zastupitelstva a volby vedení měst dnes probíhají také v Karviné, Havířově, v Rychvaldě, či v Doubravě.

Text o výsledcích a nejzajímavějších situacích dne přinesou zpravodajové Deníku v úterním vydání.