Původně měl sloužit jako vzdělávací kontejner Olympijského festivalu, ale vzhledem k odložení olympijských her v Tokiu na rok 2021, teď bude sloužit pro setkávání seniorů, kteří pobývají v tamní léčebně dlouhodobě nemocných, s jejich blízkými.

Karviná se tak stane druhým městem, které bude mít setkávač pro své seniory k dispozici a jeho zprovoznění bude osobně přítomen například olympionik a sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor.

V Karviné bude od pondělí 1. června k dispozici tzv. setkávač, kontejner, kde se budou moci senioři z LDN setkávat se svými blízkými. Modul zapůjčil Český olympijský výbor.Zdroj: ČOV

„Inspirovali jsme se v Holandsku, kde dlouhé odloučení seniorů řešili jednoduše upraveným kontejnerem. Oslovili jsme tedy partnery Olympijského festivalu a ti nám během dvou týdnů pomohli speciální kontejner vytvořit,“ říká generální sekretář Českého olympijského výboru Petr Graclík a dodává: „Doufáme, že pomůžeme rodinám v Karviné zlepšit nelehkou dobu.“

Ze vstřícnosti šéfů Českého olympijského výboru je i ředitel nemocnice Ivo Žolnerčík. „Jsem sportovcem tělem i duší, proto jsem nadšený aktivitou Českého olympijského výboru zaměřenou právě na nejcitlivější skupinu našich pacientů. Nápad instalovat mobilní jednotku před budovu oddělení LDN a sociálních lůžek velmi vítám a je mi velkou ctí zprostředkovat právě těmto nejrizikovějším mobilním pacientům možnost se setkat se svými blízkými,“ uvedl Žolnerčík.

Dodal, že celá aktivita je koordinována za přísných hygienicko-epidemiologických opatření.

Kolem ruiny bývalé sběrny v Karviné-Dolech je hromada harampádí, které nikdo nechce uklidit.
VIDEO: V Karviné-Dolech je skládka, kterou pět let nechce nikdo uklidit. Proč?

Vnitřní prostor setkávače je přepažený plexisklem, čímž vznikly dvě stejné místnosti a návštěvníci se tak bezpečně vidí. Lidé spolu mluví přes mikrofony. Pokud nějaký senior opravdu špatně slyší, může využít připravená sluchátka. Setkávač má dva oddělené vchody, aby se lidé přímo nepotkali. Po každé návštěvě následuje dezinfekce prostoru a po celou dobu v obou částech běží čistička vzduchu.

„Je to skvělé řešení v tuto nelehkou dobu. Senioři se tak mohou těšit na to, že konečně zase uvidí své blízké při osobní návštěvě a budou si moct popovídat,“ řekl primátor města Karviné Jan Wolf.

Kotulova dřevěnka v Havířově.
OBRAZEM: Kotulova dřevěnka zahájila sezonu
Falešné kontrolorky okradly seniorku o šperky.
Falešná kontrolorka zabavila v Havířově starší ženu, komplic v bytě kradl