Amiran Adamia se účastnil bitvy o Gagru. Poté byl poblíž vesnice Atara Armianskaja vážně zraněn kulkou a následující rok mu poblíž vesnice Kintri pod nohama vybuchla pěchotní mina a přišel o levou nohu.

Hasiči jeřábem vytahovali v Těrlicku částečně potopenou loď. Neděle 8. srpna 2021.
Hasiči lovili loď z Těrlické přehrady. Jiný tým o víkendu odjel do Řecka

"Byl vyznamenám Řádem Vakhtang Gorgasali třetí třídy. Nikoloz Tsereteli sloužil ve speciálních jednotkách a účastnil se bojů v Abcházii a Samačablo. Na bojové misi ve vesnici Tamishi ho výbuch miny připravil o obě nohy. Poté vystudoval právnickou fakultu a nyní působí jako advokát. Je držitelem medaile Za bojové zásluhy," popisuje mluvčí Lázní Darkov Miroslav Slaný.

O pomoc žádalo gruzinské ministerstvo

Oba váleční veteráni se čerstvě ubytovali v Lázních Darkov, kde se budou po celý následující měsíc zotavovat. Absolvují zde celou řadu léčebných rehabilitačních procedur s využitím unikátních robotických přístrojů a jedinečné přírodní léčivé jodobromové vody solanky. Během příštího týdne jim budou zaměřeny a následně zhotoveny nejmodernější protézy, které uhradí Regi Base Gruzie.

Eva Farna a lidí z Alma mater, festival Štěrkovna Open Music 2021.
Farna s manželem se zapsali mezi dárce kostní dřeně. Pomohli jim lidé z Bohumína

„Koncem loňského roku se na nás obrátilo ministerstvo obrany Gruzie s žádostí o pomoc se zajištěním rehabilitace a léčby pro jejich zraněné novodobé válečné veterány. Přesně toto je oblast, na kterou se specializujeme. Zvolili jsme karvinské Lázně Darkov, protože s nimi máme velmi dobré mnohaleté zkušenosti. Doprava obou veteránů z Gruzie do Česka byla poněkud komplikovaná, několikrát se odkládala, ať už z důvodů přísných protiepidemických opatření nebo posléze z politických důvodů, ale konečně už jsou tady. Věříme, že se nám podaří zlepšit zdravotní stav nejen prvním dvěma, ale i dalším zraněným vojákům v českých rehabilitačních zařízeních,“ sdělil předseda správní rady Nadačního fondu REGI Base Hynek Čech.

Do Karviné přijeli vojáci z Gruzie. Váleční veteráni se léčí v Lázních Darkov.Do Karviné přijeli vojáci z Gruzie. Váleční veteráni se léčí v Lázních Darkov.Zdroj: se svolením Lázní Darkov

„S léčbou vojáků máme dlouholetou zkušenost, ať už se jedná o české válečné veterány, nebo o vojáky ze zahraničí, například z Libye, Saúdské Arábie nebo Ukrajiny. Úspěšně jsme léčili i děti z Beslanu,“ řekla generální ředitelka Lázní Darkov Pavlína Filipi.

Válečný veterán Attila Fabián s manželkou Ilonou.
Válečný veterán zvládá díky lásce i obrovské vůli největší životní boj

Lázně Darkov mají bohaté zkušenosti s léčbou zraněných válečných veteránů, řadu z nich úspěšně odléčily a vrátily do života. Mimořádně úspěšná byla například léčba dvou ukrajinských válečných veteránů před třemi lety, kdy jeden z nich přijel do Lázní Darkov o berlích a očekával, že skončí na invalidním vozíku, a už po dvou týdnech léčby chodil bez berlí jen s protézou. I jejich léčbu hradil Nadační fond REGI Base.