V Havířově se k nástupu do prvních tříd letos zapsalo celkem 652 dětí. „V loňském školním roce nastoupilo do prvních tříd 656 prvňáků, tedy o čtyři více,“ řekla zaměstnankyně kanceláře primátora v Havířově Romana Bartošková.
O něco větší pokles školáků zaznamenají první třídy v Karviné. „V novém školním roce usedne do lavic prvních tříd základních škol 470 prvňáčků, což je o 27 dětí méně než v loňském roce, kdy nastoupilo do prvních tříd 497 dětí," uvedl mluvčí Karviné Lukáš Hudeček.

A podobné to je v Českém Těšíně, kde ve srovnání se školním rokem 2017/2018 očekávají o více než třicet prvňáčků méně. Zatímco loni nastoupilo 256 dětí, letos to bude 223. Počty budou definitivní až příští týden, protože v tomto čísle nejsou započítány děti, které měly odklad školní docházky z loňska.

Jediným větším městem v okrese, kde bude prvňáků více než loni, je Orlová. „Po zápise očekáváme, že do prvních tříd nastoupí tři sta dětí. V minulém školním roce to bylo 275 prvňáčků,“ řekla pracovnice odboru městských financí a školství v Orlové Veronika Frejová.

Všech 200 budoucích prvňáků v Bohumíně už dostalo dárek v podobě knížky s regionálními omalovánkami, která má děti nejen zabavit, ale především přimět o prázdninách vyrazit na výlet s rodiči a poznávat tak okolní obce a města. Děti tak dostaly svůj první úkol ještě dříve, než poprvé usedly do lavic. „Děti mají omalovánky vybarvit a přimět rodiče, aby se s nimi vydali na výlet do míst ztvárněných v knížce. Paní učitelky si na začátku školního roku vybarvené omalovánky prohlédnou a budou si s prvňáčky povídat o tom, která města či obce navštívili a co se jim v nich nejvíce líbilo,“ sdělila vedoucí odboru školství bohumínské radnice Pavla Skokanová.

Veronika Charvátová