Největší výběr tradičně nabízí dvě největší města okresu. Kromě zavedených politických stran, které radnicím na Karvinsku mnohde vládnou či tvoří vládnoucí koalici, tj. ČSSD, KSČM, KDU-ČSL či ODS, se v Karviné utká o pozice na místní politické scéně celkem jedenáct politických strana hnutí, přičemž hned pět je jich zcela nových.

Není to jen místní pobočka hnutí ANO 2011, ale především nová politická uskupení, jako Spolu pro Karvinou, Změna pro Karvinou, Karviňáci s Adámkem nebo Občanská konzervativní strana.

Své zástupce se opět pokouší do zastupitelstev prosadit také Česká pirátská strana, která zaktivizovala své buňky v Karviné a Českém Těšíně. V Havířově se zformovalo hnutí Zelení Piráti pro Havířov.

Kromě „zelených pirátů" chce získat sympatie havířovských voličů také tamní odnož Okamurova Úsvitu přímé demokracie, občanské sdružení Havířovák Všeobecná občanská strana či hnutí Ne Bruselu nebo PATRIOT 2014.

V Českém Těšíně se chce na politickou scénu vrátit hnutí COEXISTENTIA a ještě loni vládní strana TOP 09 jde někde do voleb samostatně, někde v koalici. Například v Bohumíně s lidovci, v Karviné s hnutím Naše Karvinsko.

Tradičně nejpočetnější politické spektrum se nabízí voličům v Orlové, kde svou kandidaturu také letos ohlásilo 13 politických stran a hnutí.

Vedle těch, které už mají své zástupce v zastupitelstvu, budou voliče lákat také členové Úsvitu přímé demokracie, hnutí ANO 2011, hnutí Změna pro Orlovou a členové koalice politických stran KDU-ČSL a Konzervativní strany.

Politoložka: Nepřeceňujme nová hnutí

Vznik nových politických subjektů, které chtějí uspět ve volbách, je podle politoložky Jiřiny Pavlíkové přirozený právě před volbami. Je to reakce buď na dění ve velkých a zavedených stranách, anebo výsledek ambicí lidí, kteří chtějí do politiky.

„Mnohdy je to výsledek štěpení nějaké frakce v té které straně. Také za tím ale může být snaha o ukojení ambicí těch, kteří neuspěli v předchozích volbách či byli rozčarováni z povolebního vývoje ve straně, za kterou kandidovali," říká Jiřina Pavlíková.

Dodává, že význam nových politických subjektů by se neměl přeceňovat. Zpravidla se v nich na předních místech totiž objevují lidé, kteří v minulosti působili i v jiné politické straně.

A jakou dává Pavlíková novým subjektům šanci na úspěch u voličů? „Lidé se pamatují, a pokud se o politiku jen trochu zajímají, rozklíčují, kdo se skrývá za tím či oním hnutím si stranou. Každopádně obecně je politická kariéra brána jako cesta k moci," dodává politoložka.