Na dočasném přechodu pro chodce v Jablunkovské ulici proškolili dobrovolníky 7. května ředitel českotěšínských městských strážníků Petr Chroboczek a Martin Dyszkiewicz z Dopravního inspektorátu Karviná. Frekventovaný přechod byl pro mladé skvělým místem pro získání prvních zkušeností. Dopravní policista jim vysvětloval, kdy a jak mají zastavit vozidla, na co dávat pozor, jak spolupracovat s kolegou, který stojí na druhé straně ulice. „Pomoc dobrovolníků při převádění dětí přes přechody pro chodce už funguje v Karviné, Dětmarovicích, Havířově a nyní nově v Českém Těšíně," uvedl zástupce Dopravního inspektorátu.

Školení se účastnilo šest mladých osob z motoklubu G.M.U. známého také pod názvem iBikes. Mezi dobrovolníky je také Karolína Králová, studentka českotěšínské Obchodní akademie. „Přišlo mi zbytečné, aby městská policie stála na přechodech, když má spoustu jiných povinností. Chceme strážníkům ulehčit práci. Pokud budeme hlídat bezpečnost malých chodců, oni mohou dělat jinou práci," sdělila Karolína. Ředitel městských strážníků v Českém Těšíně Petr Chroboczek dodal, že dobrovolnická výpomoc je především aktivitou Petra Sutorého, který vede motoklub iBaiks. „Zorganizoval mladé lidí, kteří mají chuť pomáhat dobré věci. Po přeškolení dobrovolníci obdrží z odboru živnostenského a dopravního certifikát, který je opravňuje zastavovat vozidla na přechodech. Zatím máme osm dobrovolníků, avšak to není konečné číslo. Pokud se sejde větší skupinka, jejich pomoc využijeme i při organizaci různých akcí jako Fortuna běh, majáles apod.," dodal.

Petr Sutorý na otázku co bylo pro něj hlavní motivací pro dobrovolnictví, řekl: „Když se podíváme kolem sebe, vidíme hodně bezohlednosti. Proč se lidé na sebe více neusmívají a více si nepomáhají. Myslím také, že mladým lidem chybí motivace dělat něco pozitivního."

Další z dobrovolníků Jiří Čechal bydlí v Havířově a studuje na Ostravské univerzitě, přesto se rozhodl pro dobrovolnickou činnost v Českém Těšíně. Proč? „S Petrem jsme kamarádi a on mě přesvědčil, abych se připojil k dobré věci. Je to určitě potřebné," řekl.

Šestadvacetiletý horník Lukáš Holý z Českého Těšína je rád, že může udělat něco pro lidi i pro město. „Myslím, že je to prima věc a neměli bychom být lhostejní vůči tomu, co se děje kolem nás," uzavřel.

Emilie Świdrová