„Návrh je zatím rámcový, vycházíme z právního názoru najaté právní kanceláře, neobsahuje zatím ani případné sankce za nedodržení smluvních podmínek, jeho součástí ale je, že současní dodavatelé se nebudou moci přihlásit do dalšího výběrového řízení na dokončení díla,“ řekl po jednání rady starosta Orlové Tomáš Kuča.

Právě přílišná „mírnost“ navrhované dohody se totiž nelíbila některým místním zastupitelům, kteří požadovali vůči dodavateli za zastavení stavby tvrdší postih.

Dodavatelé stavbu zastavili, protože požadovali navýšení nákladů o několik desítek milionů korun. Říkají, že je to kvůli zpoždění, které přinesl archeologický průzkum, tzv. změnové listy, tedy změny projektu, a další. „Opakovaným přerušováním se stavba dostala do situace, kdy by se podle zákona o veřejných zakázkách mělo v roce 2018 stále ještě pracovat za ceny z roku 2016. To je pro dodavatele nemožné,“ uvádí se v tiskové zprávě, kterou dodavatelské firmy zaslaly minulý týden médiím. Píše se v ní také, že i firmy souhlasí s dohodou a odstoupením od smlouvy.

Pokud se nakonec všechny smluvní strany, tedy Ministerstvo financí, město Orlová a dodavatelé dohodnou, dokončí současné najaté firmy parkoviště před městským úřadem, či autobusovou zastávku.

Pak se vyhlásí nové výběrové řízení na dodavatele, který by měl dílo konečně dotáhnout do zdárného konce.