Mluvčí firmy Ivo Čelechovský novinářům řekl, že zájem OKD na rozšíření těžby trvá.

„Rozhodnutí karvinských zastupitelů je velmi důležité pro další činnost společnosti OKD, protože my na základě tohoto rozhodnutí chceme požádat o možnost zahájit hornickou činnost, eventuálně uvažujeme o tom, že do budoucna, v této lokalitě zahájíme těžbu. Nicméně je to velmi náročný a složitý proces," uvedl Čelechovský.

Těžaři musí nejprve získat povolení na průzkumné práce. Chce tak zjistit, zda se v této lokalitě vůbec vyplatí těžit. „Pokud pod Starým Městem budeme těžit, tak určitě ne v příštím roce, ale nejdříve zřejmě v roce 2018," dodal mluvčí OKD.

Záměr rozšířit těžbu pod Karvinou oznámila společnost OKD na podzim 2011, vedení Karviné ale rozšíření těžby pod některé části odmítlo. Těžební firma pak předložila redukovanou variantu, která zasahuje jen pod Staré Město a vyhne se například průmyslové zóně Nové Pole a obydlené oblasti této městské části.

Podle mluvčí Karviné Šárky Swiderové je město se současnou podobou dohody o těžbě pod Starým Městem spokojeno. „Rozšíření těžby by umožnilo udržení zaměstnanosti v regionu, řekla.

Rozšíření těžby má však přesto stále řadu odpůrců. Monika Heisigová ze spolku SOS Karviná (původně sdružení Karviňáci proti těžbě – pozn. aut.) například tvrdí, že OKD chce těžit mimo území, na které se dělala studie EIA. „Také se například ví, že ve slojích pod Starým Městem je v podloží úskok, a pokud se sloj vytěží, budou i důlní vlivy dál než se dnes předpokládá," tvrdí Heisigová.

Dohoda s OKD, která ve městě platí od roku 2010, Karviné navíc zaručuje roční příjem ve výši 38 milionů korun. Město peníze využívá na spolufinancování investic. Letos zatím tento příspěvek nedostalo, OKD ale přislíbilo, že peníze uhradí. Na úhradu příspěvku se váže i platnost dohody.

„Dohoda bude platná jen tehdy, pokud OKD dodrží závazky vůči městu včetně těch letošních, u těch letošních do 15. prosince," vysvětlila mluvčí Karviné Šárka Swiderová.