Hasiči museli v Dolní Lutyni na Karvinsku nejdříve oddělit tažný vůz od vagónu pro cestující a poškozenou lokomotivu pomocí lana a hasičského tanku strhli z kolejiště. Osobní vagón, který byl poškozen natolik, že nemohl dál po kolejích, poté hasiči posunuli o kus dále, aby při odstraňování nepoškodili sloupy trakčního vedení. A vagón z kolejí odstranili stejným způsobem.

Návštěva Víta Rakušana na debatě s občany, 22. ledna 2024, Karviná.
„Viděls tu hrůzu?“ Karvinští debatují o setkání s ministrem Rakušanem v pivnici

Místo kolice si nyní převezmou pracovníci Správy železnic, kteří začnou s opravami poškozeného kolejového svršku. „Vagóny, které jsou v pořádku, se podařilo ještě ve středu odtáhnout do Dětmarovic, kde si je převzal majitel, tedy České dráhy,“ řekl Deníku Jan Vilášek, velitel zásahu a jednotky HZS Správy železnic Ostrava.

Kdy bude úsek zprůjezdněný 

Kdy bude úsek zprůjezdněný, zatím nikdo přesně neřekl. „V tuto chvíli platí sobota večer, ale může se to změnit. Více budeme vědět poté, až se na místo podívají odborníci na kolejový svršek a řeknou, co všechno je potřeba opravit,“ řekl Deníku Martin Kavka z tiskového oddělení Správy železnic.

O víkendu by měla být zprovozněna jedna kolej. Ta druhá je podle informací Správy železnic poškozená natolik, že její oprava potrvá několik týdnů.

Krádež kameniva v Horní Suché 20. ledna 2024.
Hromada kamení v Horní Suché zaujala muže. Tak odvezl skoro dvě stě tun

Hasiči, kteří na likvidaci nehody u Bezdínku pracují, využívají při určování postupu likvidačních prací mimo jiné záběry z dronu. „Takto se můžeme na místo podívat seshora, což nám usnadní určit přístupové cesty a umístění techniky,“ vysvětlil velitel zásahu Jan Vilášek.

Podezření z trestného činu

V souvislosti se střetem nákladního vozidla s vlakem zahájili karvinští kriminalisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. V současnosti policisté vyhodnocují veškeré dostupné indicie, provádějí výslechy svědků.

"Prověřují možnost trestní odpovědnosti fyzických i právnických osob. Dosud nebyl nikdo obviněn. Pro zdárné objasnění věci budou přizváni znalci z různých oborů. Předpokládá se že prověřování bude trvat v řádu několika měsíců," doplnila mluvčí moravskoslezské policie Daniela Vlčková.