O NEHODĚ NA PŘEJEZDU V DOLNÍ LUTYNI ČTĚTE TAKÉ

Podle informací policie muž nebyl z ničeho obviněn ani není z ničeho podezřelý. „Karvinští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Nikoho ale dosud v této věci neobvinili,“ řekla policejní mluvčí Daniela Vlčková.

Dodala, že kriminalisté prověřují možnou odpovědnost jak fyzických, tak i právnických osob. „Pro zdárné objasnění věci budou přizváni znalci z různých oborů. Samozřejmě není vyloučeno, že řidič může být případně obviněn v budoucnu. Předpokládáme, že prověřování bude trvat v řádu několika měsíců,“ doplnila policejní mluvčí.

Ilustrační foto.
Šedá dodávka a nabízení sladkostí dětem v Českém Těšíně? Nepotvrzeno

Dvaatřicetiletý řidič nákladního vozu s přívěsem vezl na Farmu Bezdínek vrtnou soupravu. Ve středu krátce po půl šesté ráno přívěs uvízl na železničním přejezdu. Přestože se řidič snažil přívěs vyprostit, spadly závory a záhy do přívěsu narazil rychlík jedoucí od Dětmarovic, ve kterém cestovalo přes 60 lidí. Strojvedoucí zemřel, 20 cestujících bylo zraněno, několik jich je stále v nemocnici. Mezi Karvinou a Bohumínem je až do sobotního večera zastavena doprava.

Ministr chce nechat zkontrolovat, zda byl přejezd v pořádku

Šetření příčin nehody potrvá měsíce. Čím dál častěji se ale mluví o verzi, že za střetnutím je především nevhodný stav přejezdu. Podle zveřejněného vyjádření na stránkách ministerstva dopravy má Správa železnic přistoupit k měření nivelet mezi vlakovými přejezdy a vozovkou.

„Cílem opatření je snížit riziko podobných tragických nehod na železničních přejezdech, jakou byla včerejší srážka vlaku s nákladním automobilem v Dolní Lutyni,“ uvedlo ministerstvo dopravy v prohlášení.

Návštěva Víta Rakušana na debatě s občany, 22. ledna 2024, Karviná.
„Viděls tu hrůzu?“ Karvinští debatují o setkání s ministrem Rakušanem v pivnici

Bezpečnost přejezdů má ale Správa železnic kontrolovat průběžně. Ministr dopravy uvedl, že výškové poměry na přejezdu zkontrolují ještě před zveřejněním výsledků vyšetřování.

„Příčiny železniční nehody v Dolní Lutyni nyní vyšetřuje policie, vlastní šetření této nešťastné události provádí také Drážní inspekce. Bylo by proto předčasné dělat nyní jakékoli závěry o příčinách nebo vinících. Co však můžeme udělat hned, aniž bychom čekali na výsledky vyšetřování, je zkontrolovat na přejezdech, zda u nich výškové poměry mezi tratí a vozovkou odpovídají předpisům,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka.