Peníze na útlum těžby na Paskově navrhuje Zeman získat z výnosů z prodeje bytů RPG nájemníkům. „Navrhl jsem, aby společnost, která získala poněkud podivným způsobem tento bytový fond, jej odstoupila například Moravskoslezskému kraji a aby z výnosů tohoto bytového fondu byl do roku 2016 financován zmíněný útlumový program," minulý týden Miloš Zeman.

Firma podle mluvčího firmy Marka Síbrta očekává, že partnerem pro další jednání bude premiér a příslušní resortní ministři. „Slova pana prezidenta z tiskové konference nám dovolte nekomentovat," dodal Síbrt.
Jednání u prezidenta ani jeho vyjádření nechtěla komentovat ani společnost RPG Byty. Ta přesto ve stejné době oznámila, že „zkušebně" uvažuje o prodeji některých svých bytů. Neupřesnila však, které byty by to měly být, ani ve kterých městech. Mluví se však pouze o desítkách, maximálně stovce bytů.

Spíše zbožné přání než realita

Podle serveru Aktuálně.cz ale Zemanem navržený scénář není reálný. Firma RPG Byty totiž podle privatizační smlouvy nesmí bytový fond prodat, aniž by dříve nabídla byty k prodeji nájemníkům za zvýhodněnou cenu. Firma navíc ručí svým bytovým fondem za desetimiliardovou půjčku, kterou si u investorů vzala letos na jaře.

Obavy z toho, že byty kvůli ručení není možné prodávat, vyjádřil v České televizi i předseda hornických odborů Jan Sábel. Převedení bytů na kraj nevidí jako příliš pravděpodobné. „Asi pan Bakala to nebude chtít, protože to je 20 až 30 miliard. Takže to jsou spíš naše přání a jednání o tom, jak dál se bude vyvíjet vůbec těžba na dole Paskov," řekl Sábel.

Premiér v demisi Jiří Rusnok si však nemyslí, že by kvůli privatizační smlouvě nebylo možné nakládat s byty, které dříve patřily těžební společnosti OKD. Podle Rusnoka je to sice netradiční návrh, doba však podle něho vyžaduje netradiční řešení.
„Odmítám takové argumentace, že na ty byty nelze sahat, protože privatizační smlouva k něčemu zavazuje," prohlásil Rusnok. „Je zvláštní, že nikomu nevadilo, když pan Bakala si na ty byty půjčil 400 milionů eur. Je zajímavé, že tam to zatížení nikomu nevadilo a nikdo nekomentoval, že smlouva privatizační říká, že byty mohou být maximálně vráceny původnímu vlastníkovi, tedy státu, případně prodány nájemníkům," dodal premiér v demisi.

Co na to politici?

Deník se na názor na tuto problematiku zeptal i místních politiků. Orlovský starosta a bývalý poradce Miloše Zemana z doby jeho premiérování, Jaromír Kuča, vidí v prezidentově návrhu snahu za každou cenu najít řešení ze svízelné situace, ve které se tento region nachází. „Převod bytů bych přivítal jejich skutečným uživatelům a za finanční částky, které by odpovídaly ceně, za kterou se privatizovaly tehdejší obecní byty," řekl Kuča.

Karvinský primátor Tomáš Hanzel neodpověděl přímo, každopádně naznačil, že Karviná je důkazem toho, že pozitivní efekt má prodej bytů jejich nájemníkům. „Přinese to peníze, ale nejen to. Město byty prodalo a už je více než polovina domů opravená a zateplená a Karviná rozhodně prohlédla, lidé se o svůj majetek starat umějí," říká Tomáš Hanzel.

Zároveň však dodal, že problémy regionu je třeba řešit komplexně. „Pro nás je prioritou zaměstnanost a tvorba nových pracovních míst například vybudováním zóny na Barboře u nás v Karviné. V tom by mohl pan prezident být nápomocen – získat investory v dnešní době není jednoduché. Je třeba jednat rychle – práci budou potřebovat nejen bývalí horníci," varuje karvinský primátor.
Jeho havířovský kolega Zdeněk Osmanczyk se k prezidentově návrhu vyjádřit nechtěl.

Připomněl však, že pro Havířov je prioritou řešení zaměstnanosti, změna systému vyplácení sociálních dávek a dávek v nezaměstnanosti, aby se lidem nevyplácelo nepracovat.